Korál Nr. 12 – Modela 1/25

Stavebnicu Korála ktorú sme dostali na recenziu od firmy Modela pred rokom sa rozhodol postaviť Mihál a tak mne po Melodii a R!SK F1 do celého portfólia chýbal iba Korál. Rozhodol som sa teda jedného si kúpiť a postaviť aj ja. Na začiatok musím povedať že sa jedná o jednoduchú a vďačnú stavebnica vhodná najmä pre začiatočníkov s RC modelmi lodí z ktorej verím, ako pri stavbe tak aj pri jazdení budú mať ozajstnú radosť. Veľkou výhodou je plastový výlisok trupu, ktorý sa dobre opracováva rovnako ako aj plast z ktorého sú vyrobené prepážky a poťah lode. Keďže stavebnica je vyrábaná v tuzemsku je garantovaná kvalita použitých materiálov. Osobne som sa o tom presvedčil pri ich opracovávaní. K modelu som dostal aj sadu doplnkov ako plastové lišty a klaksón vo vyhotovení nerez či do modra sfarbenú fóliu na výrobu skiel. Milo ma prekvapili aj bočnice stojanu vyrezané laserom na ktorých nechýba nápis Korál a logo firmy Modela. Na lepenie prepážok použijem riedke sekundové lepidlo. Hriadeľ pohonu do trupu zalepím 5 min. epoxidom. Čím budem lepiť zasklenie sa rozhodnem ak budem pri tomto kroku.

Pohon tohoto modelu zabezpečoval v čase jeho vzniku motor IGLA s nominálnym napätím 4,5V a plocha batéria 4,5V. Keďže sme 21. storočí tak pohon zmodernizujem a použijem motor bezkomutátorový 880kV. Jeho rozmery sú podobné motoru IGLA, iba výkon je „trochu“ vyšší. Má obehový plášť a tak bude treba vyriešiť jeho uchytenie do trupu.

Dĺžka [mm]417
Šírka [mm]152
Výtlak [g] *470
MotorElektromotor bezkomutátorový D2836 880KV
RegulátorZMR Bidirectional Brushless / 20A / BEC 2A / 2S – 4S
*Výtlak je množstvo vody vytlačené plávajúcou loďou. Podľa Archimedovho zákona teleso ponorené do kvapaliny dostane toľko vztlaku, koľko váži voda, ktorú vytlačí. Voda vytlačená plávajúcou loďou váži toľko ako samotná loď, čo platí rovnako pre slanú aj sladkú vodu. Pretože slaná voda je ťažšia ako sladká voda, loď sa v slanej vode vytlačí menej ako v sladkej – vznáša sa vyššie. Oceány a moria obsahujú iba 35 promile (teda 3,5%) soli, no Mŕtve more jej obsahuje takmer 10 x toľko, ale my v Mŕtvom mori plávať s našimi loďami nebudeme.

28.12.2023 – Stavbu som začal prejdením si celého stavebného postupu.

29.12.2023 – Následne som sa pustil do vyrezania všetkých dielov z ABS plastu na elektrickej lupienkovej pilke. Toto rezanie trvalo 45 min. Rovné diely som rezal na mini cirkulári Proxon kde bola istota presného rezu, keďže som mohol použiť príložník ktorý je jeho súčasťou.

1.1.2024 – Vyrezané a začistené prepážky trupu som najprv zapasoval do seba a na sucho pospájal a prekontroloval dosadacie plochy k výlisku trupu. Následne som navŕtal diery do prepážky č. 4. Jednu pre osku hriadeľa motoru a druhú vypiloval pre prevlečenie káblov k motoru. Dve priemeru 4mm som pridal aj do prepážky č. 5 aj keď to v návode nieje, no na palubu za kormidlom by som rád osadil zadné pozičné svetlo a jeden z otvorov poslúži práve na prevlečenie káblov k nemu.

dve diery priemeru 4mm v prepážke č. 5

Následne som začal s lepením prepážok. Najprv som si nalepil drevené lišty k bočniciam č. 6 a 7. Ako druhý krok som zlepil hlavnú prepážku č. 4 a dve bočnice č. 6  a 7. Pri lepení som použil magnetický uholník, aby som ich navzájom zafixoval k sebe v pravom uhle. Po krátkom zaschnutí lepidla som pokračoval vlepením prepážky č.5. Prepážky 2 a 3 som najprv zlepil k sebe a nakoniec vlepil prepážku 3 k bočniciam 6 a 7. Takto zlepenú vnútornú časť som zalepil do trupu. Najprv som zafixoval kvapkami  lepidla hlavnú prepážku č. 4 a dbal som na to, aby sa bočnice 6 a 7 dotýkali zadného čela. Postupne som prilepil aj ostatné prepážky a neustále kontroloval súmernosť.

Pokračoval som so zlepením hnacieho hriadeľa a vymyslel som aj uchytenie motoru. Púzdro hriadeľa tvoria dva plastové výlisky a na koncoch dve klzné ložiská. Celé púzdro sa mi veľmi osvedčilo a lepil som ho rovnako ako v lodi Melodie. Počul som veľa názorov že tento plastový hriadeľ nebude fungovať atp., ale môžem povedať že v Melodii sa mi osvedčil a tak mám k nemu plnú dôveru.

Pustil som sa do výroby lôžka pre motor. Keďže motor je s obehovým plášťom, tak som pre uchytenie vyrobil opornú stenu a tú som prilepil už k jestvujúcemu motorovému lôžku č. 17 do pravého uhla. Aby som zabezpečil vždy stabilnú polohu, tak som vyrezal ešte dve výstuhy s jedným pravým uhlom a vlepil medzi tieto dve prepážky. Do jednej z nich som vyvŕtal dieru pre káble. Kríž motoru je v dolnej časti iba vsunutý do motorového lôžka a v hornej časti priskrutkovaný ako je možné vidieť na obrázkoch.

pre porovnanie vpravo motor IGLA 4,5 V

Motorové lôžko som usadil do trupu lode a pred zalepením prekontroloval súmernosť s hnacou hriadeľov tak, aby nedochádzalo vplyvom axiálnych síl k poškodeniu klzných ložísk v púzdre hriadeľa. Pre spojenie hriadeľov by som chcel použiť spojku MP Jet o rozmeroch 3,2 / 4 mm ale asi od nej upustím kvôli hlučnosti. Riešenie s hadičkou je v poriadku nakoľko môj Korál som osadil motorom iba s 880 ot na jeden Volt čo pri nominálnom napätí 7,2 V činí 6336 ot / min. Korál bude takto jazdiť rovnako ako v dobe jeho vzniku a nebude „premotorovaný“.

8.1.2024 – Pokračujem osadením kormidla. Zlepil som teda domček kormidla pozostávajúci z dvoch dielov.

Najprv som si do dielu č. 15 vyvŕtal dieru pre domček kormidla. Následne som domček vložil do prepážky č. 15 a tento celok do trupu. Usadil som ho tak, aby sa domček dotýkal prepážky č. 5. Rysovaciu ihlu som prestrčil namiesto hriadele kormidla a označil si miesto, kde bude v trupe diera a za stálej kontroly kolmosti osadenia (rysovacej ihly k trupu v priečnom smere) preznačil. Vo vyznačenom mieste som navŕtal otvor a ten postupne zväčšil tak, aby do neho pasoval domček kormidla. Po prekontrolovaní správneho osadenia (aj s vložením kormidla s oskou do domčeka) som domček prilepil. Na spodnú styčnú časť som naniesol jemne lepidlo a domček kormidla som vlepil do diery v trupe. Ako posledné som kvapkami lepidla zafixoval domček aj k prepážke č. 5.

Veko prednej paluby č. 10 a oboch bočníc 12 som mal nachystané a začistené. V mieste spoja kde sa podlepuje výstuha č. 13 som obe bočnice 12 zarezal do uhla aby k sebe pasovali po celej šírke. Diel 12 je dostatočne dlhý a preto možno z neho zrezať. Na diel č. 10 som teda nalepil výstuhy č. 13 a dával pozor aby po zalepení a osadení na miesto ničomu neprekážali. Do prepážky č. 3 som zasunul diel X a preveril správnosť osadenia krytu paluby č. 10 k trupu.

Ako ďalšie som osadil výstuhy č. 11 určené do zadného čela trupu. Tie som zbrúsil tak, aby plynule prechádzali z dreveného nosníka pod uhlom na okraj trupu.

rozkliknite pre jeden môj TIP:

Pokiaľ by ste sa rozhodli do prednej časti natiahnuť elektroinštaláciu napr. pre osvetlenie prístrojovej dosky alebo umiestnenie reflektoru stojí za zváženie či pod krytom paluby č. 12 neosadiť trubku. Tá by prechádzala rebrami č. 3 a 4 a vyústenie by mala v hlavnej RC časti za sedadlom pod maketovým vekom motoru a druhý koniec pod palubovkou, v ktorej by bolo možné takéto vodiče ťahať.  

Opäť primeranie a kontrola oboch bočníc č. 12 a mohlo nasledovať lepenie.

Na záver som ešte dopasoval výstuhu hnacieho hriadeľa a osadil ho na miesto a zatiaľ prilepil iba k trupu. Lepiť k hriadeľu ju budem až pred zaliatím hriadeľa epoxidom.

10.01.2024 – dnes som po obvode obrezal trup. Na hrubo som odrezal presahy podľa nalepenej paluby č. 10 a oboch dielov č.12 olamovacím nožom (po tej istej trajektórií som prešiel viackrát). Na zadné čelo som si označil ceruzkou kde končia výstuhy č. 11 na oboch stranách a pravítkom vyznačil čiaru čo bude odrezané. Pilkou na železo som trupom obráteným hore dnom a pevne položenom na stole previedol rez a nakoniec začistil brúsnym papierom. Osadil som aj diel č. 9 a to čelo pod predným oknom. Výsledok je vidieť na fotkách.

28.01.2024 – dnes bolo vonku krásne a takmer bezvetrie a to ma naštartovalo začať chystať Korála na lakovanie. Nalakovať ho chcem hlavne preto, aby bol plast ochránený na dlhú dobu pred vplyvmi vonkajšieho prostredia. Neošetrený plast po rokoch zožltne ak nieje uskladnený v tmavom obale bez prístupu svetla. Tiež ho scelí a línie budú pôsobiť krajšie.

Farebne ho zladím presne tak ako to odporúča výrobca a musím povedať že príde mi to dosť autentické pre tento model. Takže biela matná farba RAL9010 a na sedadlá červená pololesklá RAL3000 ktorá mi zostala z lode Katja. Začal som tmelením spojov dielov 10 a 12. Taktiež som pretmelil aj časť pod oknom. Použil som dvojzložkový tmel na automobily. Akonáhle tmel preschol nasledovalo prebrúsenie brúsnym papierom zrnitosti 1500 pod vodou a pekne do hladka.

Pred samotným striekaním som celý trup odmastil trochou saponátu zreideného asi v 2lit. vlažnej vody. Trup spom poumýval a následne osušil novou mikrovláknovou utierkou.

Zalepil som všetko čo nechem aby bolo zastriekané a ako prvý som aplikoval Primer v jednej vrstve. Kedže rád stiekam vonku tak som si nachystal stôl a von som vybehol na pár minút s ohriatym modelom a premiešaným sprejom a naaplikoval za svitu slnečných lúčov prvú vrstvu a rýchlo nazad do tepla. Vonku bolo asi +5 C a bezvetrie. Po zaschnutí asi 20 min. nasledovala prvá vrstva bielej farby na spodok trupu. Teraz som nechal preschnúť farbu asi hodinu a potom som sa odvážil postaviť Korála na stojan na ktorom som mal položenú handru aby aj stojan neskončil na bielo. Nasledovalo streknutie vrchnej časti lode a to v niekoľkých vrstvách. Aplikovaním viacerých tenkých vrstiev má výhodu že povrch bude krásny a bez stečenej farby. Po každej vrstve som vždy model schoval do tepla a čas medzi jednotlivými vrstvami postačí kým farba na dotyk zaschne. V mojom prípade kým zmatnie (keďže je matná) a to činí asi tak 15 až 20 minút. V prestávkach som striekal aj diel za sedadlami č.31 a veko motorového priestoru za kabínou. Červenou som nastriekal sedadlá.

Zajtra ma čaká jedna – dve vrsty bielej farby a to bude finálna vrstva. Po nalepení hnedých pásov na bočné častri paluby bude Korál vyzerať ako keď ho jeho autor navrhol. Chrómové doplnky zase skrášlia jeho vzhľad a pozičné svetlá pridajú na autenticite.

7.2.2024 – Pozičné svetlá som sa rozhodol umiestniť na boky motorovej časti lode. Tienidlá som vyrobil z nepotrebného plastového obalu k peru na notebook. Využil som roh obalu a ten zrezal aby vyžarovací uhol bol vpred 90° a vzad 22,5° a teda spolu 112,5°. Biele pozičné svetlo osadím nad symetriu lode za kabínu.

12.2.2024 – k dokonalosti chýba ešte zasklenie a keďže mám rád keď model vyzerá maketovo, tak som sa ho rozhodol primontovať a nie lepiť k trupu. Siahol som teda po šuplíkovej zásobe mini skrutiek ktoré som kúpil dávno na výstave vo Viedni za pár drobných. Vybral som šesť rovnakých a pustil sa do výroby šablóny. Keďže tvar skla ktorý je predkreslený na jednom z plánov obnažuje kabínu zvonka, tak rozmery trebalo upraviť. Na papier som teda preznačil špendlíkom jednotlivé body a tak prekreslil tvar zasklenia na papier formátu A4. Vyrezal a papier pozohýbal a následne upravil rozmery tak aby vpredu bolo sklo nad palubovkou a z bokou položené na trupe. Takto vyrobenou šablónou bola už hračka vyrezať tvar z modrej fólie. Ohýbanie robte vždy na pevnej podložke a niečím plochým ako napríklad pri Melodii TU.

Nasledovalo navŕtanie dier cez predný panel s priloženou fóliou presne na mieste a zaistiť mini skrutkami. Ďalší krok bol uchytiť fóliu po bokoch a na to som si vyrobil zo zbytkov plastu malé úchytky, prevŕtal diery a prichytil najprv k trupu a potom aj fóliu k nim.   

Stožiar som vyrobil z mosadznej trubky 4 mm, strekol farbou a zalepil. Na vrchu je LED a na nej maketová krytka zo zásob. Korál ešte dostane na rovnaký stožiar aj reflektor ktorý vytlačím na 3D tlačiarni.

Klaksón za chrbtom posádky by asi nebol naj nápad a preto príde na iné miesto.

15.2.2024 – Priloženú samolepiacu fóliu som najprv primeral a následne rozrezal nožom na rovnej podložke s pomocou pravítka na dve časti. Začal som lepiť od konca tak, že papier som strhol najskôr iba z 1/3 a keď mi lícovala hrana pri kormidle a motorovom priestore až potom som pokračoval v lepení ďalej. Boky som nahrubo orezal a potom jemne pod uhlom s ostrým nožom (skalpelom) začistil k dokonalému vzhľadu.

Pre klaksón som teda našiel lepšie miesto. Korál ešte dostane reflektor a úväzníky a možno pár doplnkov. Palubná doska je zatiaľ nastriekaná a určite ju dotvorím detailami.

pokračovanie čoskoro …

V prípade že sa Vám model páči a máte záujem o jeho kúpu, vieme vám ponúknuť túto ale aj iné stavebnice priamo od firmy MODELA.EU . Celé portfólio máme skladom ihneď k odberu v Bratislave za rovnaké ceny ako ich ponúka samotný výrobca. Stačí nás kontaktovať emailom na

info@modelboats.sk

Korál Nr. 11 – Modela 1/25

V novom roku, teda v tom minulom, sa nám dostala do rúk táto milá malá retro klasika. Chopil som sa teda stavby tohto pekného daru od spoločnosti Modela.eu, ktorá obnovila výrobu stavebníc Korál a Melodie a spolu s vlajkovou stavebnicou Risk F1 ich darovali nášmu klubu.

Trochu predstavenie na začiatok:

Dĺžka modelu je 417mm, šírka 152mm hmotnosť originálneho modelu poskladaného odhadujem okolo 400g. Prečo odhad hmotnosti? Model je navrhnutý zrejme pre triedu EX500 čo je súťažná kategória lodných modelov, ktorá nie je nijako riadená (tých pravidiel tam je samozrejme viac, ale toto je najzásadnejšie). Kormidlo sa manuálne nastaví na štarte a v tej polohe zotrvá po celú dobu jazdy. Neskôr sa ukázalo, že mám fakt „super“ odhad plne naložený model má totiž 482g.

Ďalším faktom je, že model je stále navrhnutý pre motor z čias Československa IGLA na „ploskú“ 4,5V baterku. Napriek tomu že baterku možno stále zohnať v obchode, motor už žiaľ nie.

Netreba ale zúfať, všetko sa dá keď sa chce a ani to moc nebolí.

Treba pochopiť, že v dobe, kedy trieda EX vznikla a rovnako aj tento model, nebolo zrovna z čoho vyberať a vlastniť rádiostanicu na ovládanie modelu nebolo ľahké ani lacné.

Čo našťastie v dnešnej dobe už neplatí, všetko je dostupné a za priaznivé ceny.

Preto si nemyslím že by kategória EX ešte niekoho oslovila, i keď začať sa dá aj takto, sám som toho príkladom.

Prerobenie modelu na RC, čiže na ovládanie, nie je nič komplikované a zvládne to každý, kto už má nejaký ten začiatok za sebou alebo osobu, prípadne krúžok k dispozícii.

Môj názor znie že by sa mohla predávať aj rozširujúca sada  s návodom, ide hlavne o ten návod, a trošku materiálu naviac by sa zišlo, nakoľko sa s ním pracuje dobre a jednoducho.

Stavebnica obsahuje všetko potrebné: materiál na stavbu, hriadeľ a puzdro, lodnú skrutku, kormidlo, polepy a lepidlo!!!!!!  Pribalené lepidlo beriem ako obrovské plus, netreba sa zamýšľať, ktoré je na daný materiál vhodné. No aj tak odporúčam jednu tubu sekundového lepidla, aj napriek faktu že originál lepidlo schne ozaj rýchlo, smrdí po toluéne, takže lepiť len v odvetranej miestnosti. Táto stavebnica obsahuje rozširujúcu sadu deluxe, ktorej obsahom sú pochrómované doplnky a laserom vyrezaný pekný stojan s logom Modela.

Takže, krabicu už máme otvorenú, už sme sa dostatočne vytešili, poďme stavať.

Najľahšie je postaviť trup – ten je totižto už hotový výlisok, stačí ho vybaliť.

Existuje viacero ciest, ako dostať nakreslené diely z priložených plátov. 1 lupienkovou pílkou:

Síce nie som začiatočník, ale s tou pílkou mi to nikdy nešlo nejak rovno, naviac vzniká pri tom množstvo neporiadku a diely treba zabrusovať a tým vznikne len ďalší neporiadok a prach a my chceme stavať, nie upratovať. Totiž nie každý má luxus v podobe garáže, dielne, pracovnej miestnosti kde by sa mohol dostatočne vyblázniť z brúskou. V mojom prípade postačila stolička a kempingový stôl za 11eur v akcii nemenovaného športového obchodu.

Preto  som zvolil vyrezávanie žiletkovým nožom tzv.  orezávatkom, to pochopia aj v nemocnici keď budú šiť otvor vzniknutý v nohe, takže opatrne!!! Čepeľ musí byť kvalitná, ja používam kalenú KDS a minul som asi pol čepele, s tesco by som minul asi tak dve balenia.

Diely som vyrezával v obývačke pred telkou, išlo to pekne. Najprv prvý rez tzv. vodiaci(moc netlačiť), ide to aj silnou ihlou a potom 2-3x trošku pritlačiť a diel bol vonku. Nejaká pracovná doska je samozrejmosťou. Rovné diely podľa kovového pravítka, prípadne hliníková lišta a pod.

Po vyrezaní sa diely dajú pekne začistiť ostrím noža, s materiálom sa naozaj dobre pracuje.

Ide to aj brusným papierom, ale opäť sme u prachu a upratovaní.

Treťou možnosťou sú väčšie nožnice, nie síce na každý diel, ale uľahčí a urýchli to prácu. Len treba opatrne aby sa daný diel nezdeformoval! Čiže len tie menšie kusy.

Do vylisovaného trupu som vlepil základné rebrovanie a boky kabíny, tu sa oplatí rada z návodu a trup prilepiť k stojanu páskou. Treba si ustrážiť sklon bočných plastov, aby boli pekne súmerne, mne sa totiž stalo že diel 16 a 31 nelícoval a musel som to pracne opravovať.

Zlepené puzdro pre kormidlo som najskôr nalepil ku dnu a k zadnej prepážke a až potom navŕtal otvor do trupu (zvnútra). Tu ale pozor! Puzdro je zámerne navrhnuté tak, aby kormidlo išlo otáčať ťažko a tým držalo smer bez ovládania, prevŕtaním sa vôľa zväčší, čo je žiadúce práve pre ovládanie na diaľku, nie bez neho.

 S puzdrom na hriadeľ, to bolo trošku horšie, nakoľko tu som zvolil sekundové lepidlo. To mi buď zatieklo do ložisiek alebo ich deformovalo, netuším, každopádne hriadeľ  v ňom nešiel otáčať rukou. Vyriešil to lapovací vrták na 3,0 mm. Treba použiť na to pribalené lepidlo, rozotierať to špáradlom a ložisko by som z vnútornej strany jemne namazal. Hriadeľ pasuje do pripraveno prelisu až tak dobre že som nevedel dostať lepidlo pod hriadeľ. Lepidlo som teda nalial zhora vo väčšej vrstve na jednu stranu a otáčaním som čakal až sa ukáže na druhej strane, podarilo sa spoj drží pevne a neprepúšťa vodu a to je základ, ja som puzdro zachytil ešte malou podperou z vnútra, v návode je taký malý trojuholník z vonkajšej časti plášťa trupu. Ja som ho vynechal z (pre mňa) estetických dôvodov.

Motor som zvolil nejaký no name motor z aliexpressu. Je to motor s rotačným plášťom, je funkčný, malý, lacný ale hlavne doma v poličke úplne postačí aj motor speed300, prípadne jeho ekvivalent.

Pre istotu som vyrobil aj chladenie, aj keď nepredpokladám také zaťaženie , že by bolo treba chladiť, ale predsa len, ako sa vraví, lacné čínske 😀 Nebolo  ani potrebné vymýšľať spešl super uchytenie.

(EDIT: z praxe sa nakoniec ukázalo, že chladenie potrebné je)

Prepážka č. 4 je kolmá na os hriadeľa. Len otvory na skrutky treba pred vlepením navŕtať a v rámci šetrenia nervov som motor namontoval skôr, ako som zalepil prepážku. Hriadeľ som lepil pevne spojený s motorom aby boli pekne v jednej osi. Gumenej spojke moc neverím preto som doobjednal spojku pevnú. Prepážku pri motore je potrebné vystužiť. V mojom prípade na to slúži uloženie akumulátora.

Potom už to išlo hladko, predná kapota a bočné lišty. Ak plánujete osvetlenie prístrojovej dosky, netreba zabudnúť najprv natiahnuť kábliky, aby ste neháčkovali ako ja a samozrejme vyústenie vody z vodného chladenia, čo nie je nič iné ako kúsok hliníkovej rúrky. Môže byť aj plastová, mosadzná a pod.. s hliníkom sa ľahšie pracuje.

Nasávanie vody pre chladiaci okruh je riešený kolmým vyvedením trúbky tesne za lodnú skrutku v jej hornej časti, koniec skosený pod uhlom 45 stupňov. Toto riešenie funguje spoľahlivo už dekády.

Prišiel čas na rezanie sedadla a horného krytu. Tu prichádza na rad opäť hrubá ihla. Po obvode stačí pár krát „poškrkať“ a diel je vonku, ide to naozaj ľahko. Náročnejšie je už skrátiť  sedačky po krajoch, aby sedadlá pasovali presne medzi bočnice. Tu odporúčam radšej nechať viac a postupne dobrusovať, brať do úvahy aj rozdielny sklon bočníc, ako v mojom nešťastnom prípade. Ale nakoniec pasujú perfektne.

Spôsobov, ako a kde uchytiť servo, je niekoľko. S kolegom Romanom sme zvolili schválne odlišné cesty.

Pôvodne je batéria uložená úplne vzadu. Tam je však vlepená trúbka pre vodné chladenie. Aj skúsený modelár musí dať na radu druhého modelára, preto informácia typu „koral s výkonným motorom sa má tendenciu stavať na zadné a preto akumulátor musí byť čo najviac vpredu“, nie je vôbec na zahodenie. V opačnom prípade čaká takéhoto modelára prestavba, čo nie je motivujúce. Preto som umiestnil akumulátor až k motorovej prepážke.

Akumulátor som vyrobil z dvoch starých reklamných powerbaniek, odkiaľ som vypitval dva články typu 18650 s kapacitou 2000mAh, tie by mali postačiť na cca hodinovú svižnú jazdu, čo je až až. Uchytený je suchým zipsom.

Osadenie prijímača a regulátora nehrá až takú veľkú rolu v tomto prípade, akurát je dobré aby regulátor obtekal vzduch kvôli chladeniu. Pri tomto výkone nie je potrebne vodné chladenie regulátora.

Pre spojenie serva a kormidla som vyrobil tiahlo z mosadznej trúbky a oceľového drôtu. Stačil by aj samotný drôt, no ten by musel byť priamy a keďže páky nemám v rovine, potreboval som urobiť „schod“.

Pre určenie kde a aký veľký priechod prepážkou treba urobiť pre tiahlo, poslúži papierová páska a fixka. Kde si zaznačíme pri chode serva odkiaľ pokiaľ sa tiahlo pohybuje, následne zaznačíme na prepážku a hotovo.

Vlepenie prepážky 16 je dobre urobiť tak, že si ju najprv páskou prilepíme o vrchný kryt a potom do trupu, nezabudnúť zabrúsiť spodnú hranu do potrebného uhlu.

Poďme to dokončiť, ďalšie modely čakajú.

Chcel som aspoň trošku krajší  interiér, ale keďže u takto jednoduchého modelu veľa možností nie je, tak aspoň niečo – prístrojová doska. Potiahol som ju mahagónovou dyhou (pekné by to bolo aj s hliníkom z pivnej plechovky (áno materiál sa nekupuje len v modelárskom obchode, máte ho aj doma). Budíky som urobil z mosadzného plechu, navŕtal otvory 6mm a podlepil fóliou zo zvyšku okna.

Budíky som vytlačil na kancelársky papier a prelepil ďalšou vrstvou fólie. Na čo by to všetko bolo, keby to nesvietilo? Takže dve žlte diódy a výsledok? Posúďte sami.

Navigačné (pozičné) svetlá: zelené na pravú stranu, červené na ľavú stranu, domčeky na svetlá som kúpil už hotové na modelárskej akcii, osadil diódami patričnej farby a predradným rezistorom. Biele svetlo som vyrobil z diódy a tenkej plastovej rúrky. K spínaniu používam servo regulátor, jednak je to asi najlacnejší RC spínač a po druhé, viem ovládať aj jas osvetlenia (čo je celkom zbytočné, ale môžem sa tým chváliť).

Pre pokračovanie sú už iba dve cesty, nalepiť hnedé pasy po krajoch, alebo lakovanie, tu je potrebná najprv vrstva primeru, čo je vlastne taká spojovacia vrstva, aby lak na plaste pekne a dlho držal. Použiť sa môže akákoľvek farba v spreji, no na trup a väčšie plochy je lepší ten, kde je napísané autolak.

Ja som sa rozhodol (ako inak) ísť tou komplikovanejšou cestou, takže tmelenie, brúsenie, striekanie, olepovanie, čistenie, opravovanie podtečenej pásky… a tak dookola, dajte tam radšej tu pásku 😀  Ale aby sme s Romanom nemali identické modely potreboval som iné farebné prevedenie (nie, že by som nemal čiernu pásku 😀 ).

S pribalenými vodnými nálepkami som mal ozaj problém. Neviem, či bola chyba v nálepkách alebo vo mne, ale nálepka s číslom praskla okamžite po vložení do vody, nápis korál sa začal trhať pri snahe stiahnuť ho z papierika na model a to aj napriek tomu že išiel naozaj hladko. Našťastie sa potrhal po celých písmenách tak s troškou námahy som ho na modeli zrovnal, s tým číslom som už toľko šťastia nemal to sa potrhalo na malé elementy pri každom pohybe.

Nemal by som to vyzrádzať, ale na jazdné vlastnosti to vplyv nemá 😀

Spolu s Romanom sme sa rozhodli že sa odlíšime od „štok“ verzie a dáme si čísla 11 a 12. A tak som vyrobil nálepky vlastné.

Čo záverom? Korál je naozaj pekný a jednoduchý model, s jeho farebnou úpravou to však netreba preháňať, v jednoduchosti je predsa krása. Určite je vhodný pre začiatok, je jednoduchý na stavbu, ale človek sa aj čo to o stavbe naučí. Viem, že obchody sú dnes preplnené hotovými modelmi, kde vrchol modelárskeho umenia je vedieť rozbaliť krabicu, ale pocit pri pohľade na vlastný výtvor to určite nenahradí. Postaviť sa dá pri silnej motivácii za víkend až dva (základný model bez laku),  po večeroch za pár týždňov, v mojom prípade to bol rok a pár týždňov 😀

V prípade že sa Vám model páči a máte záujem o jeho kúpu, vieme vám ponúknuť túto ale aj iné stavebnice priamo od firmy MODELA.EU . Celé portfólio máme skladom ihneď k odberu v Bratislave za rovnaké ceny ako ich ponúka samotný výrobca. Stačí nás kontaktovať emailom na

info@modelboats.sk

Ramborator TUG – AeroNaut 1/20

Postaviť si v klube remorkér, ktorý by poslúžil ako záchranná loď keď treba pomôcť inému modelu nás inšpiroval Juraj s jeho remorkérom ANTON. Ten v prípade potreby vie pred seba namontovať „radlicu“ a pozvážať uviaznuté modely z vodnej hladiny. Je to úžasný pomocník najmä ak jazdíte s rýchlikmi ktoré sa sem-tam dokážu prevrátiť.

Dĺžka [mm]455
Šírka [mm]200
Výtlak [g] *1500
MotorElektromotor FOXY G3 Brushless Motor C2216-850

*Výtlak je množstvo vody vytlačené plávajúcou loďou. Podľa Archimedovho zákona teleso ponorené do kvapaliny dostane toľko vztlaku, koľko váži voda, ktorú vytlačí. Voda vytlačená plávajúcou loďou váži toľko ako samotná loď, čo platí rovnako pre slanú aj sladkú vodu. Pretože slaná voda je ťažšia ako sladká voda, loď sa v slanej vode vytlačí menej ako v sladkej – vznáša sa vyššie. Oceány a moria obsahujú iba 35 promile (teda 3,5%) soli, no Mŕtve more jej obsahuje takmer 10 x toľko, ale my v Mŕtvom mori plávať s našimi loďami nebudeme.

Kedže stavebnicu takéhoto modelu nedávno na trh uviedla firma AeroNaut tak som jednu hneď objednal. Zjednoduším si tak prácu a nemusím sám vyrábať pracne jednotlivé diely. Po otvorení ma čakali laserom vyrezané diely do plátov preglejok, farebný stavebný návod a drobná bižutéria. Model je celodrevený.

22.10.2023 – Stavbu som začal poďľa návodu v ktorom stojí odporúčanie, všetky laserom vyrezané drevené diely pred použitím (myslí sa lepením konkrétneho dielu) a lepením opatrne vybrať z dosky prerezaním asi 1 mm dlhých spojov, ktoré laser naschvál neprerezal aby svojvoľne nevypadli. Ja som ich prerušil ostrým olamovacím nožom z oboch strán a dosku z preglejky som mal vždy položenú na pevnej, rovnej podložke aby sa diely nepoškodili. Takto vyrezané diely treba začistiť napr. brúsnym papierom zrnitosti cca 80 -120 a to veľmi opatrne, aby zišla dole iba zhorená časť. Neubral som tak zbytočne z materiálu. Celé to treba urobiť preto, aby som dosiahol pevné lepené spoje.

Ešte pred začatím stavby trupu som uvažoval, aký pohon použiť. Na Facebooku som položil otázku a Richard a aj ostatní ma utvrdili v mojej vízií osadiť brushless /bezkomutátorový motor. Objednal som teda jeden a spolu s ním aj servo či iné drobnosti. Keďže Ramborator je takmer celý z preglejky a musí sa naimpregnovať a potom aj nalakovať, objednal som teda ešte originál Aeronaut Porenfüller a zatiaľ natrel jeden krát z vonkajšej strany. Pri stavaní trupu som neustále kontroloval kolmosť, aby trup po zlepení nebol skrútený. Drevené diely trupu som lepil iba herkulesom a drží to úžasne.

27.10.2023 – Keďže motor nebol stále doma, tak som sa rozhodol vlepiť do trupu hriadeľ náhonu a k nemu prislúchajúce výstuhy. Zlepil som aj lôžko serva pozostávajúce z dvoch dielov, ale dnu ho prilepím až keď budem osádzať kormidlo. Kovový hriadeľ som lepil 5min. epoxidom a tiež som prešiel spoje výstuh ktoré prechádzajú cez dno trupu dovnútra aby boli spoje na 100 percent, viac na foto.

02.11.2023 – keďže motor a servo sú doma tak som zvätšil otvor pre servo, lebo pôvodný je dosť malý pre všetky servá štandardnej veľkosti . Stačilo ho rozšíriť a predĺžiť o zhruba 3mm a urobil som to pomocou oceľového pravítka a ostrého olamovacieho noža.

Zlepil som aj kormidlo a ešte ho vybrúsim do požadovaného tvaru a potom osadím do trupu a zalepím aj prepážku serva v ktorej drží v mosadznom púzdre.

Z vonkajsej strany som trup prvý krát prelakoval Porenfüller-om.

Motor ktorý som vybral je štandardne používaný v lietadlách v hmotnostnej kategórií cca 900g a disponuje otáčkami 850 ot/ Volt čiže 850KV. Aeronaut odporúča oficiálne jednosmerný Race 600 (7124/21) no na ich stránkach ako náhrada je už uvedený striedavý podobných parametrov ako som vybral ja. Regulátor som vybral obojsmerný (vpred/vzad) z Aliexpresu s parametrami 2-4S (7,4 – 14,8 ) a prúd 30A. Na tento si však počkám kým dorazí, ale zatiaľ môžem pokračovať v stavbe.

29.1.2024 – regulátora som sa konečne dočkal a tak som ho hneď otestoval v spojení s motorom a za mňa super. Krásny tichý a kultivovaný chod od spodných otáčok.

Keďže motor funguje, zalepil som prepážku motoru k trupu a podľa návodu som sa pustil do paluby. Všetky rezy po lasery som očistil brúsnym papierom a po obvode s výnimkou prednej strany som nalepil pribalené lišty. Tie som lepil tak, že medzi stôl a palubu som položil igelit aby sa mi to celé neprilepilo k pracovnej doske. Stiahnuté svierkami som mal istotu, že lepená časť bude rovná. Na ľavej strane vidieť už zalepené tri zostávajúce výstuhy v strede trupu o ktoré sa bude opierať paluba.

Po zaschnutí som všetko začistil brúsnym papierom a zväčšil diery pre uväzníky.

Následne som zalepil rámy krytiek do otvorov v palube a to lepidlom Ponal Express. Schne rýchlejšie ako Herkules a dostal som ho kúpiť v Rakúskom OBI.

5 min. epoxidom som ešte zalepil úväzníky a nasledovalo vybratie elektroniky aj s hriadeľou a prelakovanie celého trupu zvnútra a to aj paluby, lebo ak ju zalepím už sa k nej nedostanem.

Pohľad na zlícovanú palubu nachystanú na zlepenie.

pokračovanie čoskoro, sledujte nás …

lode, ponorky, … to je náš svet

Translate »