Devínskonovoveský fender 2023

nultý ročník priateľského stretnutia diaľkovo riadených modelov lodí

fotky a video do albumu poskytol aj Juraj Kobela a Filip Papánek, ktorý publikuje svoje fotky aj na Instagrame

ĎAKUJEME


Slovensko, Bratislava – Devínska Nová Ves, 17.6.2023

Myšlienka usporiadať podujatie pre modely lodí vznikla asi pred dvomi rokmi, keď sme chceli okrem RC ponoriek prísť aj s podujatím pre RC lode a viac integrovať začínajúcich a možno nadchnúť aj nových nádejných modelárov. Výberu miesta predchádzalo to, že som videl ako sa vodná nádrž Mlynská rekonštruuje a tvorí sa tu krásny priestor práve pre takéto podujatie. Oslovil som teda priamo pána starostu a následne s referentom kultúry sme dotiahli prípravu do finále. V sobotu dopoludnia sa nás tu stretlo niečo vyše 20 modelárov s asi 30-timi modelmi lodí. Na nultý ročník sme boli s účasťou nad mieru spokojný a kapacita zázemia poskytuje do budúcnosti dostatok priestoru pre prípadné rozšírenie. Lode tu boli čo sa pohonu týka od plachetníc, cez parníky s originálnym parným pohonom a teda aj poctivým parným strojom až po tie s pohonom elektrickým. Vidieť bolo možné makety prepracovaných vojnových lodí, cez nádherné prístavné remorkéry až po rýchlostné člny.

Príjemným prekvapením bol modelár Pavel Kostka z Brna, s ktorým sa poznáme z podujatia pre RC ponorky v Bratislave – Rači a prišiel nás podporiť aj keď bez modelu, ale pekne vlakom a vystúpil priamo na stanici Devínska Nová Ves.

Musím spomenúť, že už skôr ešte pred revitalizáciou areálu sa tu konali stretnutia RC modelárov a hlavným organizátorom bol vtedy Juraj Karolus, ktorý na tomto podujatí nechýbal a priniesol rovno dve nádherné lode. Veríme že pribudne aj mobilné mólo práve v spolupráci s Jurajom a to najmä pre ľahšiu manipuláciu a pokladanie modelov na vodnú hladinu. Periodicitu stretnutia sme najskôr plánovali raz za rok, ale ak bude záujem na strane miestnej časti ako aj modelárov, nebránime sa toto podujatie usporiadať dva krát do roka a to aj pred koncom sezóny v októbri.

Veľké ďakujeme patrí ako účastníkom a divákom tak aj mestskej časti Devínska Nová Ves za ústretovosť a podporu pri organizácií Nultého ročníka.
Budeme sa tešiť, ak sa z tohoto podujatia stane tradícia s priateľskou atmosférou a veríme, že čoskoro oznámime termín možno už jesenného stretnutia.


Reportáž Devínskonovoveskej televízie premiéra zo dňa 28.06.2023


malý zostrih najzaujímavejších momentov na YouTube našimi objektívmi

Počasie nám prialo a tak aj galéria sa vydarila…

Julio priniesol HMS Rodney Táto bojová loď zohrala dôležitú úlohu pri potopení nemeckej vojnovej lode Bismarck v máji roku 1941.


Rudi zase priniesol ukázať Bismarck . Od začiatku bol konštruovaný ako vlajková loď nemeckého námoníctva. Spoustený na vodu bol vo februári 1939 .


Juraj Karolus pri svojich modeloch. Visarend – loď na elektrický pohon a ozajstný kolesový parník Eppleton Hall


Remorkér Klimek Petra Podhorného


Juraj Kobela predviedol tri lode, remorkér Anton ktorý svojou radlicou zachránil z vodnej hladiny nejeden model a ešte dve rýchlostné lode Impulse17 a JetJam. Peter Karaba priniesol torpédový čln PT596 Elco


Grimmershörn v mierke 1:25 priniesol Juraj Fiala zo Senice.


kolesový parník Eppleton Hall priniesol aj Alexander Čimo spolu s parníkom Frigy

Richard Jankela jazdil s parníkom Goliath a ešte novinkou Steamfoot


Smith Humber v plnej kráse

Peter Žák a Robo Pokorný priniesli nádherne prepracované makety. Peter aj Robo malo po dve lode mierke 1:35


Vietor nebol príliš silný ale napriek tomu Peter Podhorný s plachetnicou Seawind nádherne plachtil.

plachetnica patriaca do kategórie RG65

Andrej Ďurďa priniesol plachetnicu RS32 od firmy Robbe v mierke 1:15


S Bismarckom v mierke 1:380 jazdil najmladší účastník podujatia, iba 6 ročný Martinko a naozaj mu to išlo výborne. Len tak ďalej 😀

Vidieť vyrastať mladú generáciu modelárov je úžasné a veríme, že tieto fotky inšpirujú aj ostatné deti a rodičia ich v tom podporia.


Dušan prevetral dve lode a obe jazdili na výbornú. Hydro Speed od Graupner a Marlin od Robbe


Anton Godovič priniesol Hydro t5 a ešte Imaru a na spestrenie aj Auto Tatra 815 6×6


Share this

Pridaj komentár