Korál Nr. 12 – Modela 1/25

Stavebnicu Korála ktorú sme dostali na recenziu od firmy Modela pred rokom sa rozhodol postaviť Mihál a tak mne po Melodii a R!SK F1 do celého portfólia chýbal iba Korál. Rozhodol som sa teda jedného si kúpiť a postaviť aj ja. Na začiatok musím povedať že sa jedná o jednoduchú a vďačnú stavebnica vhodná najmä pre začiatočníkov s RC modelmi lodí z ktorej verím, ako pri stavbe tak aj pri jazdení budú mať ozajstnú radosť. Veľkou výhodou je plastový výlisok trupu, ktorý sa dobre opracováva rovnako ako aj plast z ktorého sú vyrobené prepážky a poťah lode. Keďže stavebnica je vyrábaná v tuzemsku je garantovaná kvalita použitých materiálov. Osobne som sa o tom presvedčil pri ich opracovávaní. K modelu som dostal aj sadu doplnkov ako plastové lišty a klaksón vo vyhotovení nerez či do modra sfarbenú fóliu na výrobu skiel. Milo ma prekvapili aj bočnice stojanu vyrezané laserom na ktorých nechýba nápis Korál a logo firmy Modela. Na lepenie prepážok použijem riedke sekundové lepidlo. Hriadeľ pohonu do trupu zalepím 5 min. epoxidom. Čím budem lepiť zasklenie sa rozhodnem ak budem pri tomto kroku.

Pohon tohoto modelu zabezpečoval v čase jeho vzniku motor IGLA s nominálnym napätím 4,5V a plocha batéria 4,5V. Keďže sme 21. storočí tak pohon zmodernizujem a použijem motor bezkomutátorový 880kV. Jeho rozmery sú podobné motoru IGLA, iba výkon je „trochu“ vyšší. Má obehový plášť a tak bude treba vyriešiť jeho uchytenie do trupu.

Dĺžka [mm]417
Šírka [mm]152
Výtlak [g] *470
MotorElektromotor bezkomutátorový D2836 880KV
RegulátorZMR Bidirectional Brushless / 20A / BEC 2A / 2S – 4S
*Výtlak je množstvo vody vytlačené plávajúcou loďou. Podľa Archimedovho zákona teleso ponorené do kvapaliny dostane toľko vztlaku, koľko váži voda, ktorú vytlačí. Voda vytlačená plávajúcou loďou váži toľko ako samotná loď, čo platí rovnako pre slanú aj sladkú vodu. Pretože slaná voda je ťažšia ako sladká voda, loď sa v slanej vode vytlačí menej ako v sladkej – vznáša sa vyššie. Oceány a moria obsahujú iba 35 promile (teda 3,5%) soli, no Mŕtve more jej obsahuje takmer 10 x toľko, ale my v Mŕtvom mori plávať s našimi loďami nebudeme.

28.12.2023 – Stavbu som začal prejdením si celého stavebného postupu.

29.12.2023 – Následne som sa pustil do vyrezania všetkých dielov z ABS plastu na elektrickej lupienkovej pilke. Toto rezanie trvalo 45 min. Rovné diely som rezal na mini cirkulári Proxon kde bola istota presného rezu, keďže som mohol použiť príložník ktorý je jeho súčasťou.

1.1.2024 – Vyrezané a začistené prepážky trupu som najprv zapasoval do seba a na sucho pospájal a prekontroloval dosadacie plochy k výlisku trupu. Následne som navŕtal diery do prepážky č. 4. Jednu pre osku hriadeľa motoru a druhú vypiloval pre prevlečenie káblov k motoru. Dve priemeru 4mm som pridal aj do prepážky č. 5 aj keď to v návode nieje, no na palubu za kormidlom by som rád osadil zadné pozičné svetlo a jeden z otvorov poslúži práve na prevlečenie káblov k nemu.

dve diery priemeru 4mm v prepážke č. 5

Následne som začal s lepením prepážok. Najprv som si nalepil drevené lišty k bočniciam č. 6 a 7. Ako druhý krok som zlepil hlavnú prepážku č. 4 a dve bočnice č. 6  a 7. Pri lepení som použil magnetický uholník, aby som ich navzájom zafixoval k sebe v pravom uhle. Po krátkom zaschnutí lepidla som pokračoval vlepením prepážky č.5. Prepážky 2 a 3 som najprv zlepil k sebe a nakoniec vlepil prepážku 3 k bočniciam 6 a 7. Takto zlepenú vnútornú časť som zalepil do trupu. Najprv som zafixoval kvapkami  lepidla hlavnú prepážku č. 4 a dbal som na to, aby sa bočnice 6 a 7 dotýkali zadného čela. Postupne som prilepil aj ostatné prepážky a neustále kontroloval súmernosť.

Pokračoval som so zlepením hnacieho hriadeľa a vymyslel som aj uchytenie motoru. Púzdro hriadeľa tvoria dva plastové výlisky a na koncoch dve klzné ložiská. Celé púzdro sa mi veľmi osvedčilo a lepil som ho rovnako ako v lodi Melodie. Počul som veľa názorov že tento plastový hriadeľ nebude fungovať atp., ale môžem povedať že v Melodii sa mi osvedčil a tak mám k nemu plnú dôveru.

Pustil som sa do výroby lôžka pre motor. Keďže motor je s obehovým plášťom, tak som pre uchytenie vyrobil opornú stenu a tú som prilepil už k jestvujúcemu motorovému lôžku č. 17 do pravého uhla. Aby som zabezpečil vždy stabilnú polohu, tak som vyrezal ešte dve výstuhy s jedným pravým uhlom a vlepil medzi tieto dve prepážky. Do jednej z nich som vyvŕtal dieru pre káble. Kríž motoru je v dolnej časti iba vsunutý do motorového lôžka a v hornej časti priskrutkovaný ako je možné vidieť na obrázkoch.

pre porovnanie vpravo motor IGLA 4,5 V

Motorové lôžko som usadil do trupu lode a pred zalepením prekontroloval súmernosť s hnacou hriadeľov tak, aby nedochádzalo vplyvom axiálnych síl k poškodeniu klzných ložísk v púzdre hriadeľa. Pre spojenie hriadeľov by som chcel použiť spojku MP Jet o rozmeroch 3,2 / 4 mm ale asi od nej upustím kvôli hlučnosti. Riešenie s hadičkou je v poriadku nakoľko môj Korál som osadil motorom iba s 880 ot na jeden Volt čo pri nominálnom napätí 7,2 V činí 6336 ot / min. Korál bude takto jazdiť rovnako ako v dobe jeho vzniku a nebude „premotorovaný“.

8.1.2024 – Pokračujem osadením kormidla. Zlepil som teda domček kormidla pozostávajúci z dvoch dielov.

Najprv som si do dielu č. 15 vyvŕtal dieru pre domček kormidla. Následne som domček vložil do prepážky č. 15 a tento celok do trupu. Usadil som ho tak, aby sa domček dotýkal prepážky č. 5. Rysovaciu ihlu som prestrčil namiesto hriadele kormidla a označil si miesto, kde bude v trupe diera a za stálej kontroly kolmosti osadenia (rysovacej ihly k trupu v priečnom smere) preznačil. Vo vyznačenom mieste som navŕtal otvor a ten postupne zväčšil tak, aby do neho pasoval domček kormidla. Po prekontrolovaní správneho osadenia (aj s vložením kormidla s oskou do domčeka) som domček prilepil. Na spodnú styčnú časť som naniesol jemne lepidlo a domček kormidla som vlepil do diery v trupe. Ako posledné som kvapkami lepidla zafixoval domček aj k prepážke č. 5.

Veko prednej paluby č. 10 a oboch bočníc 12 som mal nachystané a začistené. V mieste spoja kde sa podlepuje výstuha č. 13 som obe bočnice 12 zarezal do uhla aby k sebe pasovali po celej šírke. Diel 12 je dostatočne dlhý a preto možno z neho zrezať. Na diel č. 10 som teda nalepil výstuhy č. 13 a dával pozor aby po zalepení a osadení na miesto ničomu neprekážali. Do prepážky č. 3 som zasunul diel X a preveril správnosť osadenia krytu paluby č. 10 k trupu.

Ako ďalšie som osadil výstuhy č. 11 určené do zadného čela trupu. Tie som zbrúsil tak, aby plynule prechádzali z dreveného nosníka pod uhlom na okraj trupu.

rozkliknite pre jeden môj TIP:

Pokiaľ by ste sa rozhodli do prednej časti natiahnuť elektroinštaláciu napr. pre osvetlenie prístrojovej dosky alebo umiestnenie reflektoru stojí za zváženie či pod krytom paluby č. 12 neosadiť trubku. Tá by prechádzala rebrami č. 3 a 4 a vyústenie by mala v hlavnej RC časti za sedadlom pod maketovým vekom motoru a druhý koniec pod palubovkou, v ktorej by bolo možné takéto vodiče ťahať.  

Opäť primeranie a kontrola oboch bočníc č. 12 a mohlo nasledovať lepenie.

Na záver som ešte dopasoval výstuhu hnacieho hriadeľa a osadil ho na miesto a zatiaľ prilepil iba k trupu. Lepiť k hriadeľu ju budem až pred zaliatím hriadeľa epoxidom.

10.01.2024 – dnes som po obvode obrezal trup. Na hrubo som odrezal presahy podľa nalepenej paluby č. 10 a oboch dielov č.12 olamovacím nožom (po tej istej trajektórií som prešiel viackrát). Na zadné čelo som si označil ceruzkou kde končia výstuhy č. 11 na oboch stranách a pravítkom vyznačil čiaru čo bude odrezané. Pilkou na železo som trupom obráteným hore dnom a pevne položenom na stole previedol rez a nakoniec začistil brúsnym papierom. Osadil som aj diel č. 9 a to čelo pod predným oknom. Výsledok je vidieť na fotkách.

28.01.2024 – dnes bolo vonku krásne a takmer bezvetrie a to ma naštartovalo začať chystať Korála na lakovanie. Nalakovať ho chcem hlavne preto, aby bol plast ochránený na dlhú dobu pred vplyvmi vonkajšieho prostredia. Neošetrený plast po rokoch zožltne ak nieje uskladnený v tmavom obale bez prístupu svetla. Tiež ho scelí a línie budú pôsobiť krajšie.

Farebne ho zladím presne tak ako to odporúča výrobca a musím povedať že príde mi to dosť autentické pre tento model. Takže biela matná farba RAL9010 a na sedadlá červená pololesklá RAL3000 ktorá mi zostala z lode Katja. Začal som tmelením spojov dielov 10 a 12. Taktiež som pretmelil aj časť pod oknom. Použil som dvojzložkový tmel na automobily. Akonáhle tmel preschol nasledovalo prebrúsenie brúsnym papierom zrnitosti 1500 pod vodou a pekne do hladka.

Pred samotným striekaním som celý trup odmastil trochou saponátu zreideného asi v 2lit. vlažnej vody. Trup spom poumýval a následne osušil novou mikrovláknovou utierkou.

Zalepil som všetko čo nechem aby bolo zastriekané a ako prvý som aplikoval Primer v jednej vrstve. Kedže rád stiekam vonku tak som si nachystal stôl a von som vybehol na pár minút s ohriatym modelom a premiešaným sprejom a naaplikoval za svitu slnečných lúčov prvú vrstvu a rýchlo nazad do tepla. Vonku bolo asi +5 C a bezvetrie. Po zaschnutí asi 20 min. nasledovala prvá vrstva bielej farby na spodok trupu. Teraz som nechal preschnúť farbu asi hodinu a potom som sa odvážil postaviť Korála na stojan na ktorom som mal položenú handru aby aj stojan neskončil na bielo. Nasledovalo streknutie vrchnej časti lode a to v niekoľkých vrstvách. Aplikovaním viacerých tenkých vrstiev má výhodu že povrch bude krásny a bez stečenej farby. Po každej vrstve som vždy model schoval do tepla a čas medzi jednotlivými vrstvami postačí kým farba na dotyk zaschne. V mojom prípade kým zmatnie (keďže je matná) a to činí asi tak 15 až 20 minút. V prestávkach som striekal aj diel za sedadlami č.31 a veko motorového priestoru za kabínou. Červenou som nastriekal sedadlá.

Zajtra ma čaká jedna – dve vrsty bielej farby a to bude finálna vrstva. Po nalepení hnedých pásov na bočné častri paluby bude Korál vyzerať ako keď ho jeho autor navrhol. Chrómové doplnky zase skrášlia jeho vzhľad a pozičné svetlá pridajú na autenticite.

7.2.2024 – Pozičné svetlá som sa rozhodol umiestniť na boky motorovej časti lode. Tienidlá som vyrobil z nepotrebného plastového obalu k peru na notebook. Využil som roh obalu a ten zrezal aby vyžarovací uhol bol vpred 90° a vzad 22,5° a teda spolu 112,5°. Biele pozičné svetlo osadím nad symetriu lode za kabínu.

12.2.2024 – k dokonalosti chýba ešte zasklenie a keďže mám rád keď model vyzerá maketovo, tak som sa ho rozhodol primontovať a nie lepiť k trupu. Siahol som teda po šuplíkovej zásobe mini skrutiek ktoré som kúpil dávno na výstave vo Viedni za pár drobných. Vybral som šesť rovnakých a pustil sa do výroby šablóny. Keďže tvar skla ktorý je predkreslený na jednom z plánov obnažuje kabínu zvonka, tak rozmery trebalo upraviť. Na papier som teda preznačil špendlíkom jednotlivé body a tak prekreslil tvar zasklenia na papier formátu A4. Vyrezal a papier pozohýbal a následne upravil rozmery tak aby vpredu bolo sklo nad palubovkou a z bokou položené na trupe. Takto vyrobenou šablónou bola už hračka vyrezať tvar z modrej fólie. Ohýbanie robte vždy na pevnej podložke a niečím plochým ako napríklad pri Melodii TU.

Nasledovalo navŕtanie dier cez predný panel s priloženou fóliou presne na mieste a zaistiť mini skrutkami. Ďalší krok bol uchytiť fóliu po bokoch a na to som si vyrobil zo zbytkov plastu malé úchytky, prevŕtal diery a prichytil najprv k trupu a potom aj fóliu k nim.   

Stožiar som vyrobil z mosadznej trubky 4 mm, strekol farbou a zalepil. Na vrchu je LED a na nej maketová krytka zo zásob. Korál ešte dostane na rovnaký stožiar aj reflektor ktorý vytlačím na 3D tlačiarni.

Klaksón za chrbtom posádky by asi nebol naj nápad a preto príde na iné miesto.

15.2.2024 – Priloženú samolepiacu fóliu som najprv primeral a následne rozrezal nožom na rovnej podložke s pomocou pravítka na dve časti. Začal som lepiť od konca tak, že papier som strhol najskôr iba z 1/3 a keď mi lícovala hrana pri kormidle a motorovom priestore až potom som pokračoval v lepení ďalej. Boky som nahrubo orezal a potom jemne pod uhlom s ostrým nožom (skalpelom) začistil k dokonalému vzhľadu.

Pre klaksón som teda našiel lepšie miesto. Korál ešte dostane reflektor a úväzníky a možno pár doplnkov. Palubná doska je zatiaľ nastriekaná a určite ju dotvorím detailami.

pokračovanie čoskoro …

V prípade že sa Vám model páči a máte záujem o jeho kúpu, vieme vám ponúknuť túto ale aj iné stavebnice priamo od firmy MODELA.EU . Celé portfólio máme skladom ihneď k odberu v Bratislave. Stačí nás kontaktovať emailom na

info@modelboats.sk

Share this