O nás

Vitajte na našich nových stránkach. Všetky príspevky budú od tejto chvíle publikované iba tu. Staršie príspevky sme presunuli do Archívu na ktorý nájdete odkaz vľavo dole alebo tu OLD-MODELBOATS.SK

22.03.2022


… každý z nás nachádza inšpiráciu vlastným spôsobom, ale ak ju nájde, je podstatné udržať na žive jej iskru

Modelárstvo ako koníček

Prečo je modelárstvo prospešné a prečo má zmysel sa mu venovať ?

vidíme veľa mladých a dospievajúcich detí a veľmi často aj dospelých, že ich jedinou zábavou je prezeranie internetu, hranie sa počítačovách hier, pozeranie televízie. Ak sa rohodnete pre zmenu nemusí to stáť veľa a to aj v prípade ak sa rozhodnete venovať zmenšeným originálom. Kategórií je mnoho a či sú to lode, ponorky, automobily, vlaky, lietadlá, stavebné stroje či rakety tak vždy nájdete ľudí s rovnakým zameraním a ono je vždy niekto s kým sa dá poradiť. Je to dokonalý spôsob ako si oddýchnuť v pohodlí domova pri stavbe, vonku pri jazdení a zahodiť tak na chvíľu za seba starosti.

Zvýšite si svoju presnosť a úroveň trpezlivosti

pokiaľ si netrúfate stavať niečo od základu siahnite po stavebnici. Možností je mnoho a v rôznej obtiažnosti. Na začiatok si vyberte niečo jednoduché čo umožní rozvinúť vaše manuálne zručnosti. Pri skladaní prvého modelu možno budete váhať a nebudete si vo všetkom istý, ale to sa časom zmení a pôjde to hladko. Modelárstvo nás učí k trpezlivosti, vytrvalosti a nakoniec prinesie radosť z vytvárania predmetov svojimi vlastnými rukami.

Prehĺbite si svoje historické a technické vedomosti

Učiť sa históriu nie je vždy jednoduché. Zvyčajne sa spája s rôznymi dátumami, menami ľudí, ktorí ovplyvnili formovanie udalostí v minulosti. Modelárstvo je vynikajúci patent na skúmanie histórie spôsobom, ktorý láka pre hľadanie a skúmanie po faktoch a detailoch. Ku každému modelu lode či ponorky existuje príbeh. Skladaním takéhoto modelu, možno budete chcieť vedieť, kedy sa používal a kto bol pri návrhu či riadení ako kapitán. Časť vedomostí, ktoré ste sa naučili, zostane navždy vo vašej hlave. Takže dá sa povedať, že modelárstvo vám rozšíri obzory a dáva možnosť viesť zaujímavé diskusie medzi ostatnými ľudmi.

O chvíľu zabudnete na každodenné problémy

Modelárstvo vyžaduje sústredenie a logické myslenie. Pri zostavovaní vybraného modelu musíte vyriešiť mnoho problémov a pozorne postupovať podľa pokynov, aby ste nepreskočili žiadny krok. V opačnom prípade budete musieť opraviť pokazené alebo začať pracovať nanovo. Mozog pri tejto činnosti nemá čas riešiť nič iné a to znamená, že problémy všedného dňa na chvíľu zmiznú a keď sa od nich na chvíľu dištancujete, možno s ľahkosťou potom nájdete ich riešenie.

Romanov, teda môj príbeh

Hádam každý z nás si prešiel v detstve tým, že mal doma elektrický vláčik, auto na diaľkové ovládanie alebo iné funkčné modely. Ja som mal iba to prvé, vláčik. „Auto na diaľkové“ som veľmi chcel, ale nikdy som ho nedostal a nie kvôli tomu že by mi ho rodičia nechceli kúpiť ale jednoducho nemohli. Možno to ma práve posunulo ďalej a nielen v modelárstve ale i živote. Na druhom stupni základnej školy po neplánovanej návšteve Vajnorského letiska mi učarovali RC modely lietadiel. Bol som nimi tak nadchnutý, že z prvých zarobených peňazí cez prázdniny keď som brigádoval, som si kúpil prvú stavebnicu. Bol to RC model lietadla od Modely a volal sa Astir. Kúpiť som ho bol napriek tomu, že aparatúru som ešte nemal a nevedel som či vôbec niekedy na ňu nasporím, predsa len stála otcov mesačný plat. So svojim dedkom som Astira cez prázdniny napriek všetkému staval. Mal laminátový trup a plastové rebrá krídel. Všetko ostatné trebalo postaviť, zlepiť a potiahnuť papierom. Spomínam si, že v septembri som musel do školy a chýbal nám týždeň na dokončenie a môj dedko postavil smerovku a výškovku sám. Potiahli sme ich spolu cez víkend. Astira mám do dnes a vždy lietal iba ako vetroň bez motorizácie. Na ďaľší rok ma čakala stredná škola a keď som bol na ňu úspešne prijatý dostal som darček, ktorý som vôbec nečakal. Rodičia mi kúpili novučičkú RC súpravu Graupner FM314 a ja som videl Astira vo vzduchu. Tak sa aj stalo a prázdniny boli nádherné. Vo Vajnoroch to žilo každý víkend a boli to krásne časy. Potom prešlo mojimi rukami ešte zopár lietadiel. Elektroletov a aj lietadiel na spalovací motor.

O pár rokov neskôr som bol frustrovaný z rušenia FM signálu práve na Vajnorskom letisku. Nasledovalo zopár fatálnych pádov a pri lietaní na Liptove napríklad problém nebol. Keďže žijem v Bratislave a RC modelov som sa nechcel vzdať a o aparatúrach v 2,4 GHz spektre sa vtedy ešte nechyrovalo, tak na základnej vojenskej službe na prelome milénia som postavil svoju prvú loď a začala sa druhá etapa modelárstva. Povedal som si, že tá bude možno bezpečnejšia. Na to som spoznal kamaráta Feriho Valčeka a ten sa chystal do rakúskeho Neulengbachu popozerať modely ponoriek. Volal ma nech sa pridám, že to je iné ako lode. Trochu som mu oponoval, že čo môže byť na ponorkách úžasné keď ich aj tak pod vodnou hladinou nevidno. Feri ma vyviedol z omylu a hovorí mi, že to sa jazdí v bazéne na kúpalisku v krásnej priehľadnej vode. Nakoniec som vzhliadol ponorky na živo a od tej doby sú číslo jedna v mojom modelárskom rebríčku. Ďakujem Feri – kamarát môj. Je to kus umenia postaviť ponorku aby sa správala ako verná predloha a musím priznať, že ma fascinuje aj technika akou statické ponorky disponujú . V Neulengbachu sme sa zoznámili s Juliom a keď som založil internetovú stránku tak sa pridali Rudi, Dušan, Mihál a ostatní kamaráti.

Všetci máme modely lodí a boli a aj sú jednodňové podujatia kde sa dá zajazdiť a podiskutovať. Idea urobiť podujatie pre modely ponoriek vzišla neskôr, keď sme pociťovali že o týchto modeloch sa na Slovensku málo vie a chceli sme ich viac spropagovať a tým prispieť do kalendára podujatí aj my ako organizátori. Inšpiráciou a vzorom nám bol Rakúsky klub IGU Austria.

…robíme to tak od roku 2008 a nerozmýšľame nad cenou, rozmýšľame nad hodnotou

nikdy sa nevzdávajte, choďte za svojim snom, spojte sa viacerí, buďte kreatívni a spravte niečo len tak – dobrovoľne a bez nároku na honorár a výsledok na seba nenechá dlho čakať

…ak to vnímate rovnako, pridajte sa k nám

Roman Pastorík

Share this

lode, ponorky, … to je náš svet

Translate »