R!SK – F1 – Modela 1/25

Firma MODELA nám zverila na recenziu RC model závodného klzáku RISK-F1 so štartovným, alebo ak chcete aj jedinečným výrobným číslom 45 spolu so závesným motorom Arator 300GT Turbo. Po otvorení ma nadchli kvalitne prepracované jednotlivé diely stavebnice. Hotový trup, plastové výlisky, stojan z preglejky vyrezaný laserom ako aj gumené priechodky či drobná bižutéria a lepidlo. Výrobca uvádza že stavba nie je náročná a mala by byť hotová do 2 hodín čistého času. V každom prípade to otestujem, ale už teraz viem že s lakovaním to bude určite viac.

Dĺžka bez motoru / s motorom [mm]445 / 510
Šírka [mm]205
Výška [mm]120
Výtlak s motorom a akku [g] *cca 850
Doporučený motorArator 300GT Turbo
Doporučený akumulátor2-3 Li-pol články 2200mAh
Rýchlosť s doporučeným motorom55 km/h
*Výtlak je množstvo vody vytlačené plávajúcou loďou. Podľa Archimedovho zákona teleso ponorené do kvapaliny dostane toľko vztlaku, koľko váži voda, ktorú vytlačí. Voda vytlačená plávajúcou loďou váži toľko ako samotná loď, čo platí rovnako pre slanú aj sladkú vodu. Pretože slaná voda je ťažšia ako sladká voda, loď sa v slanej vode vytlačí menej ako v sladkej – vznáša sa vyššie. Oceány a moria obsahujú iba 35 promile (teda 3,5%) soli, no Mŕtve more jej obsahuje takmer 10 x toľko, ale my v Mŕtvom mori plávať s našimi loďami nebudeme.

V prípade že sa Vám model páči a máte záujem o jeho kúpu, vieme vám ponúknuť túto ale aj iné stavebnice priamo od firmy MODELA.EU . Celé portfólio máme skladom ihneď k odberu v Bratislave za rovnaké ceny ako ich ponúka samotný výrobca. Stačí nás kontaktovať emailom na

info@modelboats.sk

Do modelu osádzam dva servomotory štandardnej veľkosti. Keďže model bude jazdiť rýchlo, tak by mali byť presné a navyše som zvolil verziu s kovovými prevodmi Mex 807MG BB Digital MODSTER. Prvý servomotor ovláda smer a to druhé sklon motora respektíve lodnej skrutky.

K motoru je doporučený striedavý vodou chladený regulátor 50A. Ja som objednal SEAKING 60A V3.1 RTR z AliExpressu za necelých 50€.

Noha motoru a ostatné pevnostné diely sú vyrobené z polyamidu a kryt motoru z ABS. Samotný striedavý motor je chladený vzduchom. Doporučené napájanie je 2-3 Li-pol články. Motor disponuje ohybnou hriadeľov uloženej v mosadznom púzdre a klznom ložisku. Je aktívne chladená originálne riešenou nohou motoru – skryte vedené chladenie je na rozdiel od konkurencie veľmi elegantné . Toto chladenie môže zároveň využiť aj vodou chladený regulátor a pokiaľ by ste ho nepoužili, tak hadičku pri motore prepojíte nakrátko podľa obrázku 2 v priloženom návode. Vodné chladenie v žiadnom prípade nezaslepujte. Malo by byť vždy voľne priechodné a predlžuje sa tým životnosť ohybnej hriadele. Ohybnú hriadeľ treba pravidelne udržovať starostlivým mazaním. K motoru je pribalené aj potrebné mazivo.

K stavebnici je dodaný plán lode a návod s popisom rozšírený o obrázky jednotlivých krokov stavby. Všetko je to obsahom jedného archu. Podľa inštrukcií by sa mal model najskôr postaviť a až potom nalakovať. Ja to urobím rovnako a teda začínam ako prvou stavbou.

2.10.2023 – Stavbu som začal virtuálne, rozložením si všetkých dielov stavebnice na podložku a preštudovaním si stavebného manuálu. Vždy sa snažím najskôr pochopiť ako to výrobca myslel a až potom začína samotná stavba. Aj v tomto prípade som urobil veľmi dobre, lebo začal by som asi tým, že by som do veka trupu vyštipol otvor a to sa robí až po nalepení uzáveru s tesnením a veko nám počas lepenia práve tesnenie drží. Takže prejsť si krok po kroku ako bude stavba postupovať určite zmysel má. Celé mi to trvalo asi hodinu a musím povedať že postup je veľmi dobre zvládnutý a jednotlivé kroky presne popísané.

Teším sa veľmi na poskladanie tejto rýchlostavebnice.

Ako prvé som zostavil stojan z laserom vyrezaných dielov. Je z preglejky s vygravírovaným nápisom a práce na samotnom trupe teda môžu začať.

3.10.2023 – Keďže výrobca odporúča dve štandardné servá kvôli správne dodržanému ťažisku a z manuálu je zrejmé že prípravou lôžka pre servomotory nič nepokazím, vyrezal som otvor do plastového výlisku a osadil som si ich. Dva drevené výstuže ktoré sú v stavebnici vyrezané laserom na presný rozmer stačí prilepiť na svoje miesto. Sem sú servá naskrutkované.

Práce na trupe som začal podľa návodu a teda výrobou / zlepením vodotesnej prepážky trupu.

Je to otvor cez ktorý sa dostaneme k elektornike klzáku. Pred samotným lepením bolo nutné odstrániť z trupu fóliu a to z pod veka vodetesnej prepážky ktorú budeme lepiť k trupu. Aby som vyrezal iba nevyhnutnú časť fólie, tak som si priložil na trup veko a jemne som prešiel nožom po jeho okraji a narušil tak ochrannú fóliu. Tú som následne odstránil.

Ďalší postup samotného postupu lepenia popisujem v priloženom videu.  

a výsledok…

4.10.2023 – dnes som pokračoval v stavbe zadnou prepážkou a osadením lôžka pre elektroniku a servá. V zadnej časti som upravil podľa návodu zadné čelo a prepiloval dva vnútorné otvory do jedného oválneho. V tomto mieste bude gumená prechodka pre káble a dve vonkajšie prechodky budú slúžiť pre tiahla od servomotorov k motoru. Jedno bude ovládať smer a to druhé sklon lodnej skrutky voči vodnej hladine respektíve trupu lode.

Následne som si pripravil laserom vyrezanú výstuhu zadného čela a aj prípravok ktorý použijem pri lepení. Všetko na sucho usadil do trupu a skontroloval správnosť osadenia. Všetky diely pasovali na výbornú a tak som prešiel k montáži pomocnej prepážky. Štyrmi skrutkami som ju primontoval na zadné čelo z vonkajšej strany a prešiel k samotnému lepeniu. Do dier vo výstuhe vnútri trupu som nakapkal sekundové lepidlo a tak zalepil výstuhu k trupu. Rovnako som lepidlo naniesol aj na kraje gumených prechodiek z vnútornej strany.  

Lôžko elektroniky a servomotorov som si skúsil najskôr pripasovať na stole a výlisky naozaj pekne lícujú. Lôžko elektroniky som v rohoch vypiloval podľa manuálu v časti kde sa bude spájať so zadnou prepážkou. Ďalej prevliekol pribalené dva suché zipsy, ktoré budú fixovat hlavne akumuláry a nachystal na zalepenie do trupu. Z lôžka servomotorov som demontoval samotné servá aby som lôžko vedel dostať do trupu.

Pozor užitočný TIP: Do trupu najprv vložte lôžko servomotorov a posunte ho čo najviac dopredu. Následne vložte lôžko elektroniky. Dbajte na správnu orientáciu aby vylisovaný prechod z lôžka servomotorov bol správne orientovaný tiež k prechodu na lôžku elektroniky.

Po vložení oboch lôžok do trupu prekontrolujte či lôžko elektroniky lícuje s výstuhou zadného čela a následne či lícuje aj časť kde sa na neho napája lôžko servomotorov. Ak áno prejdite k samotnému lepeniu. Trup položte na rovnú podložku aby bolo možné pritlačiť lepené diely k sebe. Môže to byť aj krabica od stavebnice. Keď ju postavíte na kant tak trup do vnútra medzi plavákmi presne pasuje. Obe lôžka som lepil sekundovým lepidlom. Lôžko elektroniky som lepil cez okrúhle otvory aspoň na 8 miestach a ešte som lepidlo nalial aj na spoj pri zadnej drevenej prepážke. Lôžko servomotorov zas tak, že som ho pred lepením posunul asi 8mm dopredu. Na styčnú plochu, kde sa dotýka lôžka elektroniky som naniesol lepidlo a rovnako aj na styčnú plochu oproti na druhej strane. Defakto v miestach pod drevenými výstužami. POZOR ! lepidlo nenanášajte do priestoru kde budú prechádzať káble. Potom som lôžko posadil na miesto a jemne pritlačil a podržal možno 30 sekúnd a spoj už dostatočne držal.

Nasledovala montáž serv do trupu a výsledok je možné vidieť na obrázkoch.   

11.10.2023 – pokračovanie stavby na seba nedalo dlho čakať a pustil som sa do lepenia záplavovej komory. V stavebnici je pribalená prepážka ktorá dokonale sedí na svoje miesto a jediné čo treba urobiť je zbaviť ju ochrannej fólie a zraziť hrany.

Hrany som zrazil šmirgľom zrnitosti 80, poriadne očistil od prachu po brúsení a vložil do záplavovej komory na miesto. Dlhší dreveným nosníkom som pritlačil prepážku po celej ploche, ale ako som sa presvedčil sedela naozaj všade.

Začal som teda aplikovať lepidlo. Použil som riedke značky Revell a krásne zatekalo do spoju. Spojil som dve drevené špajle ktoré mali ostrý hrot ako ceruzka a tak som získal dostatočnú dĺžku aby som lepidlo roztiahol aj na miesta hlbšie v plaváku.

Lepidlo som takto naniesol po celom obvode a nechal ho poriadne zaschnúť.

Pre to aby ste vedeli plnohodnotne ovládať tento model a teda ovládať smer jazdy a zároveň aj sklon lodnej skrutky k hladine, je potrebné mať RC aparatúru ktorá disponuje mixami. Ja som pre toto nastavenie na svojej Graupner aparatúre použil voľný mix a nadefinoval nastavenie podľa svojich požiadaviek.

Pred samotným jazdením bolo ešte potrebné natlačiť do ohybnej hriadeľe pohonnej jednotky mazivo, ktoré je pribalené od výrobcu. Ukážku ako na to vidno vo videu nižšie. Ako často (po koľkých jazdách) treba vykonať údržbu zverjním po riadnom otestovaní.

Akumulátory sú odporúčené LiPo 2S alebo 3S. S 3S je R!SK F1 samozrejme „agresívnejší“ a treba byť aj viac obozretný lebo rýchlosť je vyššia. Ja som test vykonal s 3S a 11,1V bolo na výkone poriadne cítiť.


R!SK F1som testoval na vode ešte v jeseni 2023. Po položení na vodnú hladinu sa záplavová komora naplní vodou a leží samozrejme nahnutý doľava. Akonáhle som pridal a model sa pohol vpred voda zo záplavovej komory vytiekla behom sekundy a R!SK sa krásne kĺzal po hladine. Správal sa ako prilepený a krásne na nej sedel. Na kormidlo reagoval od najmenšej výchylky. Jazdné skúšky samozrejme s kolegami nafotíme a nafilmujeme. Pre tento model je podstatné aby na hladine neplávali žiadne listy, konáriky. Tie ak sa dostanú na torpédo motoru a model zastavia a iba pomalým plynom sa dá prísť nazad k brehu. To bol aj môj prípad. Spiatočka sa neodporúča používať a ak tak iba bo výnimočných prípadoch a na malý výkon (max. do 15%).

Teraz ma čaká povrchová úprava a lakovanie. Verím že čoskoro sa uvidíme na jarnom podujatí a čistej hladine ho poriadne otestujeme.

pokračovanie čoskoro, sledujte nás …

Share this

Jedna odpoveď na „R!SK – F1 – Modela 1/25“

Pridaj komentár