Jesenný Devínskonovoveský fender 2023

03.11.2023 – ... video je zverejnené tu

Jarný nultý ročník sa vydaril a za úspech sa dá považovať aj tento jesenný. Možno to neznie nadšene, ale všetko po poriadku. Keď sme ráno krátko po 9-tej prišli, prekvapili nás kolegovia modelári, ktorí už debatovali pred bufetom. Nadšene pridali ruku k dielu a spoločne sme si vytvorili potrebné zázemie. Prvé lode vyplávali na vodu krátko po 10-tej hodine. O divákov nebola núdza a malo to svoje opodstatnenie, keďže počasie nám naozaj prialo. Nádherný jesenný deň, so slabým vánkom a príjemné teploty na krátky rukáv umocnili pohodu pri vode. Možno plachetniciam by sa zišlo trochu viac vetra do plachiet, ale vodnú hladinu brázdili zo zanietením. Boli sme nadšený záujmom verejnosti a prekvapilo nás, koľkým deťom modely lodí dokážu rozžiariť oči. Boli zvedavé, pýtali sa a my zas trpezlivý a pokúšali sa nájsť odpovede na všetky ich otázky. Účastníci dokonca prišli aj z Českej republiky a menovite Pavel Kostka z Brna a Ladislav Douša z Písku a asi nemusím spomínať že Láďa je navyše administrátor Mo-Na-Ka. Obom patrí náš obdiv a vďaka za podporu. Veríme že sa opäť uvidíme na jar.


Reportáž Devínskonovoveskej televízie premiéra zo dňa 01.11.2023


malý zostrih najzaujímavejších momentov na YouTube našimi objektívmipriniesli sme ukázať legendárnu Melodiu, ako aj nedokončený no už plavbyschopný závodný klzák R!SK F1 od Modely.eu a jazdil nádherne, no potrebuje čistú vodnú hladinu bez listov rovnako ako aj Melodie.

nechýbali ani naše ponorky a to Akula SCHUKA-B 1/96 ktorá absolvovala prvú plavebnú skúšku v Rakúskom Neulengbachu pred mesiacom a Mihalova VII-C v mierke 1/72

Z podujatia cítiť, že popularita medzi divákmi stúpla čo je dobrá správa a mala by tešiť nás všetkých. Dokonca diváci prichádzali aj popoludní, keď už stoly zívali prázdnotou. Od 13-tej nás zostalo iba zopár. Okrem nás usporiadateľov by som ich spočítal na prstoch jednej ruky. Lode i modelári zmizli ako ranná hmla. Je to veľká škoda.

Diváci prichádzajúci popoludní tak videli iba zlomok oproti dopoludniu a bolo na nich cítiť sklamanie. Našim cieľom bolo vytvoriť podujatie, kde by sme zaujali obe skupiny a obe by sa cítili fajn. Na jednej strane modelári – stavitelia a na druhej diváci. My modelári máme možnosť ukázať najmä deťom a dorastu, že krásne veci sa dajú vyrobiť  aj svojimi rukami a malo by nás tešiť, že tu je niekto, kto má záujem nás počúvať. Možno budú pokračovať v našom zaujímavom hobby a raz možno organizovať aj podujatia ako je toto. Vieme, že čas akoby dnes plynul rýchlejšie a vážime si každého modelára, ktorý svojou účasťou podporil podujatie čo i len na pár hodín, ale cítime aj  malý záväzok voči tým najmenším, ktorých rodičia možno nemôžu vziať von dopoludnia, lebo ráno prišli z nočnej a tak nás poctili návštevou iba popoludní a na podujatie sa tešili týždne. V televízií videli reportáž z jarného ročníka a vtedy prísť nestihli, alebo nemohli a teraz chceli vidieť parníky či krásne makety, no márne. Bolo nám to úprimne ľúto.

funkčné parníky boli veľkým lákadlom všetkých vekových kategórií

Veľmi radi spomíname v klube na časy, keď sme začínali s RC modelmi a boli to modely lietadiel. Práve medzi leteckými modelármi sa nám páčilo, ako to na letisku  počas celého víkendu „žilo“, až to malo podtón takmer rodinnej atmosféry. Ľudia sa poznali, debatovali, poradili si a vždy bolo počuť niekoho lietalo vo vzduchu. Domov sa mne osobne nikdy nechcelo. Možno to je na letisku aj teraz tak, no lode mi učarovali viac.

Naša snaha bola vytvoriť podmienky pre niečo podobné aspoň zatiaľ dva krát do roka, na 6 hodín denne. S mestskou časťou sa nám veľa podarilo a vážime si každého modelára, ktorý svojou účasťou podporil podujatie, no istá vďaka by mala patriť aj z našej strany milý páni modelári smerom k mestskej časti za ústretovosť a podporu. Miestna časť do toho dáva financie a prácu zamestnancov v podobe prípravy areálu / pokosenie trávnatej plochy, dovezenie lavíc, stolov a altánkov, poskytnutie el. prúdu a zabezpečenie toalety. Toto všetko platia daňový poplatníci miestnej časti. Od nás chcú jediné, zotrvať do 16-tej hodiny a ukázať verejnosti ako sa dá tráviť voľný čas a nie zbaliť sa o 13-tej !!! Príde nám to nevďačné, iné slovo na to nájsť žiaľ neviem. Toto podujatie môže fungovať iba recipročne a nie jednostranne. Čiže nie iba brať, ale treba aj niečo dávať.


Vypočul som si nápady ako podujatie okrášliť, čo pridať a všetky názory si veľmi vážim. Osloviť a dať priestor chceme všetkým modelárom takmer všetkých lodnomodelárskych kategórií tak, aby mali možnosť zajazdiť si počas celého dňa pre radosť, bez obmedzení.

Ak by sme organizovali súťaže už by ostatný jazdili iba v prestávkach keď sa práve nejazdí a podujatie by stratilo pointu a podstatu, ktorú chceme ponúknuť. Pravdupovediac na organizovanie súťaží sa ani moc necítime.

Možno teraz niekto povie, že chýbalo mólo pre bezpečné položenie lodí na vodu, no nejde všetko naraz. Spolu s mestskou časťou sme nachystali naozaj viac ako nutné minimum a máme isté plány aj do budúcna. Vieme ako ešte zvýšiť komfort a bezpečnosť nielen pokladania modelov na vodu, ale musí to mať zmysel. Vyrábať niečo na 2 x 2 hod. do roka a potom to celý rok skladovať niekde u seba doma ozaj efektívne nie je, ale 4 x 6 hod. je už o inom.

Peter jazdil a zostal do konca, ako na jar tak aj teraz. Srdečne ďakujeme.

Vôľa a ústretovosť na strane mestskej časti je nespochybniteľná a dôkazom sú zabezpečené stoly, lavice, prístrešky, elektrina, bufet, toaleta a je iba na nás modelároch ako to využijeme a postavíme sa k tomu a naložíme s tým čo nám je ponúknuté. Nie všade sa nám dostane toľkej pozornosti ako práve v Devínskej Novej Vsi a my v ModelBoats Slovensko si to vážime o to viac, lebo vieme koľko nás stojí podujatie v inej mestskej časti Bratislavy, kde to už je aj o nemalých financiách a nielen o čase ako tu.

Máme plány do budúcna ako vytvoriť modelové prístavné mólo, ostrov s majákom, aby sme mali okolo čoho jazdiť a neboli to iba bóje a predviesť tak svoje zručnosti a vytvorili si aj možno pekné zábery s „kulisami“ v pozadí. Je na nás všetkých ako sa k tomu postavíme. Videli sme tu aj zaujímavý plávajúci ostrov a veľmi ma potešil tento nápad a budeme radi ak nebude chýbať ani nabudúce.  

Nápadom sa nebránime a privítame medzi sebou všetkých, ktorí chcú priložiť ruku k dielu a zatraktívniť toto podujatie. Minimum čo môže spraviť každý z nás modelárov je, venovať svoj niekedy až „drahocenný“ čas a podporiť tak podujatie účasťou. Nikto od vás nepýta štartovné, ani žiadne iné poplatky a neviem čo robíme zle, ale budem rád ak nám napíšete čo môžeme urobiť lepšie. Jediné čo treba je komunikovať a my ako usporiadatelia potrebujeme počuť spätnú väzbu.

Všetko je len o prioritách a človek si nájde vždy čas na veci na ktorých mu záleží.


Špeciálne poďakovanie patrí mestskej časti Devínska Nová Ves za ústretovosť a pomoc pri organizácií podujatia. Ďakujeme v mene všetkých modelárov.

fotogaléria a videá objektívom Juraja Kobelu


Dovidenia priatelia, ďakujeme za pozornosť a budeme sa na Vás tešiť opäť na jar!

termín zverejníme v 1.Q / 2024

Share this

Pridaj komentár