Jarný Devínskonovoveský fender 2024

fotky do albumu poskytol okrem nás aj Juraj Kobela

ĎAKUJEME


podujatí pre RC modely lodí, kde je možnosť zajazdiť si počas celého dňa bez obmedzení, či bez časového harmonogramu nie je veľa a k ním nepochybne patrí práve Devínskonovoveský Fender. Síce sa tu nesúťaží no pre stretnutie sa, výmenu skúseností, alebo otestovanie svojich modelov je to priam ideálne miesto. Cieľom je ukázať najmä deťom, že aj voľný čas sa dá tráviť zmysluplne. Vlastnej kreativite sa medze nekladú a to v modelárstve platí aj keď začnú práve stavebnicou, do ktorej môžu zakomponovať vlastné technické vychytávky či stvárniť detaily tak, aby neboli iba pekné ba i funkčné.


Pavel Kostka z Brna bol na oboch predošlých Fendroch, no vždy prišiel ako divák vlakom a teraz prekvapil. Prišiel už v piatok večer a priniesol plné auto lodí, konkrétne týchto troch.


reportáž televízie TA3

Po úspešnom minuloročnom odštartovaní tohoto podujatia v dvoch termínoch sme nadviazali spolu s mestskou časťou Devínska Nová Ves na zabehnuté a navrhli sme usporiadať do roka tri takéto celodenné podujatia. Bolo nám vyhovené a tak prvé v tomto roku máme úspešne za sebou a ďalšie dve, to letné a jesenné budú dúfam rovnako v dobrej nálade a pohode ako toto. Počet podujatí chceme ponechať aj na ďalšie roky na čísle tri a teda jar – leto – jeseň.

video objektívom Juraja Kobelu

Prihlášky sme sa rozhodli spustiť tento rok online a fungovalo to výborne. Ďakujeme značnej väčšine, ktorí túto možnosť využili a prispeli tak k prehľadnej štartovnej listine a uľahčili nám organizáciu. Podľa týchto oficiálnych prihlášok sa podujatia zúčastnilo 35 modelov no teraz vieme že ich bolo určite viac. V tomto trende prihlášok chceme ďalej pokračovať a ozaj poprosiť všetkých, aby využili do budúcna túto možnosť registrácie, lebo práve takto dostaneme všetky informácie ktoré sú pre organizovanie podujatia nevyhnutné.

Najväčším poďakovaním pre usporiadateľov a naozaj nás to veľmi teší je, že podujatie bolo plné pohody, dobrej nálady a plnohodnotne trvalo do 16-tej hodiny. Diváci no najmä deti prichádzajúce popoludní videli na vodnej hladine modely bez prestávky od samého začiatku. Dušan požičal zopár deťom aj svoju loď a tak si mohli skúsiť, aké je byť RC kapitánom. Samozrejme na kraji a v bezpečnej vzdialenosti od ostatných lodí. Radosť a ich úsmev na tvári bol hádam tou najkrajšou odmenou.

Počasie nám nahralo slnečné lúče, príjemné teploty a jediný kto si mohol trochu sťažovať boli hádam iba tí, ktorý potrebujú pre svoje modely vietor do plachiet. Napriek tomu však plachetnice nechýbali a ku koncu boli dominantou vodnej nádrže Mlynská.

Dušan priniesol ako novinku celú jazdnú súpravu a to pozostávajúcu z Jeepu s pohonom 4×4, prívesného vozíka a člnu poháňaného leteckou vrtuľou…

…vytlačil aj závesný motor a určite to bude zaujímavá loď kam ho osadí. Všetko čo dnes predviedol je vyrobené 3D tlačou. Kvalita výborná rovnako ako aj funkčnosť.

Mihalov ARTUR od Igry sa dočká rekonštrukcie a veríme že k nemu pribudne i môj.

Mihal poskytuje rozhovor Devínskonovoveskej televízií

a tu je výsledok, video z 24.4.2024

Veľmi nás potešilo že podujatie poctili svojou návštevou aj majiteľ firmy MODELA s manželkou. Z Prahy pricestovali ešte v piatok večer a zdržať sa žiaľ dlho nemohli, no veľmi si ceníme že aspoň chvíľu pobudli s nami pri vode. Značku MODELA poznajú možno tí skôr narodený, no aj dnes je portfólio firmy veľmi aktuálne a to najmä legendárne stavebnice lodí vo výbornej kvalite a to KORÁL, MELODIE a pre skúsenejších samotným konateľom navrhnutý, už z dnešnej doby tunelový klzák R!SK F1. Áno čítate správne, prvé dva menované modely navrhnuté v 70-tych rokoch minulého storočia sa tešia stále obľube ako medzi profesionálmi ktorí si ich často stavajú ako spomienku na svoje začiatky, či medzi začiatočníkmi ktorí na ne siahajú pre priaznivú cenu a nenáročnosť stavby. S našim článkom Staviame model RC lode sme sa snažili povzbudiť najmä tých ktorím sa toto hobby páči a chceli by sami dokázať postaviť plavby schopnú loď. Samozrejme ja a Mihal sme vždy pre konzultácie k dispozícií a vždy ochotne poradíme. R!SK F1 je výkonný model pre skúsenejších s rýchlosťou presahujúcou 50 km/h. Je vybavený záplavovou komorou a tak pri prevrátení sa vráti nazad do polohy v akej štartoval a môže tak nerušene pokračovať v jazde.

Vlajkové lode firmy MODELA, závodné klzáky R!SK F1. Štartovné číslo 1 má prototyp a mali ste možnosť ho vzhliadnuť na živo. Každý exemplár má svoje jedinečné číslo a Mihalov v tomto prípade č. 56.

Náš tím spolu s konateľom firmy Modela a jeho manželkou.

Poďakovanie za podporu patrí mestskej časti Devínska Nová Ves a všetkým vám ktorí ste prispeli svojou účasťou ako aktívny účastníci či ako diváci. Toto podujatie tvoríme spoločne a bude tak kvalitné a dobré ako si ho sami vytvoríme.

Špeciálne sa chcem poďakovať Jurajovi Kobelovi za jeho nasadenie ANTONA pri záchranných jazdách. Bez jeho pracanta by sme neboli v takej pohode.

Video sa pokúsim zostrihať a pridám ho sem čo najskôr.

Kalendár nadchádzajúcich podujatí s prihláškou na tie najbližšie, nájdete pod týmto odkazom. Tešíme sa na vás.


fotogaléria a videá objektívom Juraja Kobelu


fotogaléria užívateľa Maic na RC Portál


Ďakujeme za pozornosť

za tím Modelboats.sk

Roman Pastorík

Share this

Pridaj komentár