Melodie – Modela 1/25

Stavecnica RC motorovej jachty od firmy Modela

rozhodnutie postaviť si model lode, ktorá mala svoju premiéru v 70-tych rokoch minulého storočia prišla náhodou, keď som na internete hľadal na Aukre náhradné diely na úplne niečo iné a natrafil pri tom na Melodiu. Keď som ju zbadal vynorila sa mi spomienka, že „niekedy som vlastne takú mal“ ale iba ako stavebnicu a nikdy som ju nepostavil. Boli to časy keď som navštevoval základnú školu a vtedy som ju posunul spolužiakovi. Netrúfal som si na ňu a nemal som ani dostatočné zručnosti. Pôvodne je to model kategórie EX-500 noja som sa rozhodol ju postaviť ako RC model s ovládanými dvomi funkciami. Tento konkrétny model začal niekto stavať bez toho, aby si prečítal stavebný návod, alebo aby sa aspoň pozrel na stavebný plán. „Nešťastne“ vyrezaný vákuovo vylisovaný trup je toho dôkazom, ale je to opraviteľné. Táto stavebnica okrem tejto chybičky nie je kompletná a chýbajú aj teflónové tesnenia hriadeľa, drevené lišty, krabica, stavebný návod a plán. Na šťastie ten plán v dnešnej dobe nie je problém a keďže stavebnica sa stále vyrába dá sa stiahnuť všetko potrebné na stránkach výrobcu.

V prípade že sa Vám model páči a máte záujem o jeho kúpu, vieme vám ponúknuť túto ale aj iné stavebnice priamo od firmy MODELA.EU . Celé portfólio máme skladom ihneď k odberu v Bratislave za rovnaké ceny ako ich ponúka samotný výrobca. Stačí nás kontaktovať emailom na

info@modelboats.sk

Dĺžka [mm]465
Šírka [mm]155
Výtlak [g] *500
MotorElektromotor FOXY 400 7,2V
RegulátorQuicRun 1625
*Výtlak je množstvo vody vytlačené plávajúcou loďou. Podľa Archimedovho zákona teleso ponorené do kvapaliny dostane toľko vztlaku, koľko váži voda, ktorú vytlačí. Voda vytlačená plávajúcou loďou váži toľko ako samotná loď, čo platí rovnako pre slanú aj sladkú vodu. Pretože slaná voda je ťažšia ako sladká voda, loď sa v slanej vode vytlačí menej ako v sladkej – vznáša sa vyššie. Oceány a moria obsahujú iba 35 promile (teda 3,5%) soli, no Mŕtve more jej obsahuje takmer 10 x toľko, ale my v Mŕtvom mori plávať s našimi loďami nebudeme.

zdroj modela.eu

Vzhľadom na to, že loď je malá tak som rozmýšlal aký motor do nej osadiť. Podobný tomu pre ktorú bola Melodie navrhnutá a to IGLA 4,5 V mi prišiel Mabuchi 380. Nakoniec som tam objednal FOXY 400 na ktorý ešte príde vodné chladenie kĺbová spojka. Hriadeľ objednám kedže môj je nekompletný.

Kormidlo nechám pôvodné a lodnú skrutku tiež. Pre kormidlo som objednal miniservo Futaba S3107 (1,2kg 0,12s/60°) kvôli miestu v trupe.

minservo Futaba a doplnky (radar a záchranné kolesá)

Regulátor by som osadil najradšej od firmy DSYS ale typ DDE70AW 70A vodeodolný ktorý som momentálne dostal kúpiť je zbytočne predimenzovaný a tak ho odložím pre iný model. Výrobca kvôli nedostatku polovodičových súčiastok nemôže zaistiť výrobu. Táto značka má výhodu že motor s ním má neobyčajne plynulý a tichý chod, nezohrieva sa ako pri čínskej konkurencií. Dá sa krásne nastaviť rampa rozbehu a brzdy a model sa stáva maketovým nielen vzhľadom, ale aj svojou plavbou. Okrem toho ešte možno nastaviť obmedzenie výkonu. Toto všetko sa dá uložiť do prednastavených režimov do pamäte regulátora a pri vode jumperom zvoliť režim, ktorý nám najviac vyhovuje aj napríklad podľa stavu vodnej hladiny. Keď bude voda nekľudná zvolím režim pomalší a rýchlejší ak bude vodná hladina ako zrkadlo.

Regulátory som nakoniec objednal aj pre Melodiu aj pre Neptun rovnaké a aj keď veľmi nerád tak čínske, značka Hobbywing QuicRun WP 1625 – brushed. Je to jednoduchý obojsmerný regulátor bez možnosti programovania vlastností ktoré som spomínal vyššie. Označenie WP znamená WaterProof teda vode odolný, ale osobne si myslím že tým je myslená drobná vlhkosť a zopár kvapiek v trupe lode. Disponuje ale režimom „vpred/brzda – vzad“ čo znamená, že ak chcete spätný chod musíte najskôr kniplom ovládača pohnúť do zadu a motor zabrzdi a následne prejdením znovu do neutrálu až druhým pohybom kniplom vzad sa začne model pohybovať vzad. Je to ochrana najmä pre modely áut aby sa nezničili ozubené prevody, ale pre model lode je to tiež dobrá funkcia a loď „neutopíte“. Mal by zvládnuť reguláciu prúdu 25A a BEC má uvádzaný 6V a 1A. Jumper ktorý je na obrázku vidieť je iba pre voľbu aký akku používate a to LiPo alebo MiMh. Disponuje ešte ochranou nízkeho napätia (cut-off) kde v prvej fáze zníži výkon na 50% a v druhej odpojí pohonný akku. Ochrana proti prehriatiu (pri 100°C vypne a ak sa vychladí na 80°C znovu povolí spustiť motor) a vypnutí motora pri strate signálu (FailSafe).PDF návod v Slovenčine tu.

regulátor HobbyWing QuicRun 1625 – brushed

Poďme ale k stavbe. Jednotlivé diely som najprv prekontroloval a potom poumýval veľké plastové výlisky vo vlažnej vode s trochou saponátu.

22. 10.2022 – Ako prvý som vyrobil stojan. Preglejku som použil zo zásob lebo bola hrubšia ako dodaná v stavebnici a aj drevené nosníky lebo tie chýbali. Z vytlačeného plánu som vystrihol bočnice stojanu a tie prekreslil na preglejku. Vyrezal na lupienkovej pilke, začistil, zlepil a následne prelakoval. Stojany som robil rovno dva, lebo ešte ma čaká ďalšia retro loď tiež od Modely a to Neptun. Oba tieto modely majú rovnaký trup.

31. 10.2022 – Na to že plast Melodie má minimálne 22 rokov má stále dobré vlastnosti. Vôbec nepraskal. Dušan mi poradil aby som výlisky oddeľoval rysovacou ihlou a musím povedať že to bol najlepší spôsob. Pri rezaní nožom sa môže ľahko stať, že práve čepeľ sa ocitne vo finálnom diely, ktorý nechce nikto poškodiť. Vyrezať túto dosku mi trvalo asi 2 a pol hodiny aj s opracovaním hrán brúsnym papierom.

2. 11.2022 – Ďalší deň som vyrezal na lupienkovej pilke predkreslené prepážky trupu z plastu hrubého asi 2mm. Aj so začistením hrán mi to trvalo niečo cez jednu hodinu.

11. 11.2022 – Všetky diely som si vyrezal a nachystal. Teraz môže začať samotná stavba. Na dve hlavné prepážky som nalepil drevné výstuže o profile 5 x 3 mm podľa plánu. Na veľkej prepážke č. 3, kde budú dvere a panel ovládania som nalepil výstuhu podlahy č.3f. Na prednú prepážku som nalepil zvislo po krajoch výstuže rovnakého dreveného profilu č.2a a do týchto sa zasunú predky oboch bočníc. Medzi prepážkami je vidno motorové lôžko č.8, ktoré je tiež vystužené drevenými profilmi 2a po stranách. Na tomto lôžku by mal ležať motor. Už teraz viem že budem ho musieť upraviť aby motor zapadol dnu.

Na obrázku je vidieť ako predošlý majiteľ zle vyrezal trup. V hornej časti kde sa bude lepiť paluba mal byť asi 3mm lem smerom von do strán a na neho by sa mala lepiť paluba. Ten však odrezal a navyše treba vrch zarovnať a ak by som to urobil znížim výšku trupu. To teda robiť nebudem a mám plán ako to opraviť. Prvá možnosť je podľa nepoškodeného trupu ktorý mám k sesterskej lodi Neptun vyrezať z plastovej dosky hrúbky 2mm obvod v správnom tvare. Do toho vyrezať otvor tak aby zostal iba lem hrúbky 3mm a na tesno som do neho vedel založiť poškodený trup. Celý lem položím na rovnú pracovnú dosku a vlepím dnu trup. Lem takto spevní celý trup. Druhá možnosť je na obvod z vonkajšej strany trupu nalepiť plastovú alebo drevenú lištu o priereze 3 x 3 mm a spevniť takto celý trup po obvode.

15. 11.2022 – dnes mi prišiel mi nový hriadeľ ktorý som objednal v MODELA a tak stavba môže pokračovať

28. 11.2022 – Pustil do spevnenia hornej časti trupu a opravím tak to čo predchádzajúci staviteľ pokazil. Rozhodol som sa pre verziu spevniť trup v hornej časti s ABS profilom prierezu 3 x 3 mm. Nalepil som teda  na horný lem trupu lišty a aby sa všetko podarilo tak som ešte pred začatím profily najskôr vpredu zbrúsil aby k sebe pasovali a do profilov v prednej časti navŕtal diery priemeru 1,3 mm a vŕtal som ďalej do „pracovnej dosky“ (laminátovej parkety) asi 4mm a vrtáky hneď použil hladkou stranou ako štifty. Zafixoval som teda lišty proti pohybu (obr.1). Potom som k nim vložil čelo trupu a pritlačil tak aby všetko priliehalo (obr.2). Následne som kormu (zadná časť trupu obr.4) zafixoval proti pohybu dreveným hranolom a dvomi skrutkami a navŕtaním dvoch dier tiež o pracovnú podložku. Teraz keď trup držal na mieste som navŕtal do líšt aj vzadu diery a pokračoval rovnako až do pracovnej dosky. Zafixoval zase vrtákmi (obr.3). Takto som si zabezpečil trup a lišty voči vzájomnému pohybu a nachystal na zlepenie. Prvý pokus som spravil lepidlom DRACO a nechal zaschnúť 10 hodín. Toto lepidlo funguje na princípe naleptania oboch plôch a vzájomne ich tak spojí. V tomto prípade však nezafungovalo a lišty sa odlepili. Na druhý deň som postup opakoval ale tentoraz som zvolil stredne husté sekundové lepidlo a teraz to drží vynikajúco.

ako je možné vidieť na obr.3 trup bol bez lemu prehnutý a po zalepení získal na pevnosti.

29. 11.2022 – Takto spevnený trup bude pripravený pre zalepenie prepážok a nalepenie
paluby

30. 11.2022 – Skôr ako zalepíte prepážky musíte zložiť hriadeľ a ten nasunúť do prepážky č. 3. a až potom ich zalepiť dnu. Nasledovalo teda zlepenie púzdra hriadeľa ktoré som najskôr naplnil vazelínou aj preto, aby do trupu nevtekala voda. Použil som vazelínu na plasty, ktorá sa bežne používa na plastové prevody servomotorov. Vazelínu som naniesol opatrne na hriadeľ, aby neprečnievala a potom ju vložil do púzdra aby som neušpinil styčné plochy kam príde lepidlo. Potom som navŕtal do trupu dieru a následne opatrne zväčšil pilníkom už v uhle, ako bude uložený hriadeľ aby nebola zbytočne veľká a pri lepení nevytekal epoxid.

6. 12.2022 – všetky finálne vyrezané diely nachystané na zlepenie

6. 12.2022 – Obe bočnice som v prednej časti upravil do požadovaného tvaru podľa návodu aby som ich mohol zlepiť so stredovými prepážkami. Najprv som časti ktoré sa majú odstrániť prebehol ceruzkou a tá mi ukázala kade pôjde rysovacia ihla a preškrábaním som odstránil prebytočný materiál.

7. 12.2022 – Zlepil som navzájom aj domček kormidla, ktorý som podobne ako pri náhone pred zlepením naplnil vazelínou. Do trupu som ho zalepil sekundovým lepidlom a dbal som na to aby hrana kormidla pri trupe bola vodorovne s dnom trupu.

V lôžku pre motor č.8 spájajúcej dve prepážky som urobil otvor pre motor a zasadil ho dnu tak, aby oska motora a náhonu lodnej skrutky boli v jednej línií. Pre ich spojenie je použitá kĺbová dvojdielná spojka 2,3/3 mm s vonkajším priemerom 10 mm.

Najmä pre začiatočníkov môže byť zaujímavé nasledujúce video, ako sa dajú ľahko a bez poškodenia vyrezať z plastu jednotlivé diely.

13. 12.2022 – Palubu som teda vyrezal do požadovaného tvaru rysovacou ihlou a začistil brúsnym papierom zrnitosti 80 nalepeným na kúsku dreveného hranola

Vyrobil som už aj lôžko pre servo z plastu, ktorý mi zostal po vyrezaní paluby. K trupu som ho uchytil tak že som do neho navŕtal dieru kadiaľ bude prechádzať hriadeľ kormidla a oprel o domček kormidla. Na druhej strane som použil drevený hranol prierezu 5×3 mm, skrátil ho na dĺžku šírky lôžka. Ten som zovrel modelárskymi kolíkmi a navŕtal diery cez plast do dreveného hranolu. Mini-skrutkami som takto spojil lôžko s dreveným hranolom, ktorý som nalepil na zrkadlo (zadná prepážka na konci lode). Takto viem kedykoľvek lôžko vybrať a dostať sa ku spodku trupu lode.  

14. 12.2022 – Dnes som spojil servo s pákou kormidla. na servo som osadil nadstavec s dlhšími ramenami aby výchylka bola dostatočná. keďže sa jedná o servo s ťahom 1,2 kg tak to nebude problém. vzdialenosť kĺbovej spojky od osi serva je rovnaká ako vzdialenosť od upevnenia tiahla k páke serva a osi kormidla. táto drobnosť zabezpečí, že obe páky sa pohybujú paralene synchrónne. kĺbová spojka je na páke serva namontovaná zo spodnej strany a rovnako je to aj pri spoji s pákou serva. dôvod je priestor nad mechanizmom a musel som to takto urobiť, aby hladko zapadol zadný diel paluby č.7     

a krátke video

17. 12.2022 – Po otestovaní kormidla som ešte urobil malú, ale veľmi potrebnú zmenu na tiahle kde je spojené s pákou kormidla. S pilníkom som zarovnal na kúsku tiahlo a do neho som navŕtal malú dierku o priemere 0,5 mm a po usadení na miesto som ho zaistil kúskom drôtu (nožička z LED diódy), ktorý som ohol do tvaru S. Touto úpravou som zabezpečil že tiahlo nevypadne z páky.

18. 12.2022 – Keďže musím za lodnú skrutku a pred kormidlo zabudovať ešte nasávanie vodného chladenia motora, tak som posunul hriadeľ smerom do vnútra trupu a aby motor mohol zostať na svojom mieste skrátil som hriadeľ o 10mm. Na výrobu nasávania chladenia som použil hliníkovú trubku vonkajšieho priemeru 4mm (rovnaký priemer má aj špirála vodného chladenia motora). Zrezal som ju do uhla a aj jemne zahol ohýbačkou trubiek.  

Ako ďalšie som sa pustil do uchytenia motoru k jeho lôžku. Keďže nie som nadšenec riešení na chvíľku a veci robím rád tak, aby fungovali spoľahlivo aj neskôr. Mám rád ak sa dá na model pozerať aj na súši, rozhodol som sa vyrobiť z leteckej preglejky hrúbky 2mm rebro uchytenia motoru.

Rebro som následne nalepil k prepážke č.8 najskôr sekundovým lepidlom aby som si ho zafixoval a potom v druhom kroku 5 min. epoxidom ako je vidieť na obrázkoch.

Nasledovalo zalepenie hriadeľa a nasávania chladenia do trupu. Popri tom som zalepil 5 min. epoxidom poriadne aj obe prepážky a to stredovú (č.3) a prednú (č.2). Keďže táto stavebnica má svoj vek a trup sa časom pravdepodobne zdeformoval tak tam bola medzera. V prednej prepážke č. 2 som podlepil priestor lepiacou páskou a vylial epoxidom. V hlavnej stredovej prepážke č. 3 som si vyrezal dva nosníky 5 x 2 mm a tie prilepil sekundovým lepidlom ku dnu trupu. Z druhej strany potom nalial tiež 5 min. epoxid. a výsledok je vidno na obrázku dole.

Ešte detailný pohľad na spodok trupu.

19. 12.2022 – Po lepení nasledoval test Melodie na vode. Dopadol úspešne a aj nasávanie chladenia je osadené správne, ako vidieť na videu a tlačí dostatok vody do hadičky.

14.01.2023 – počas Vianoc som nezaháľal a pracoval ďalej, ale chcel som si dať prestávku od počítača a viac sa tak venovať stavbe. To preto pridávam fotky a popis až teraz.

Keďže akumulátor som sa rozhodol dať do kabíny aj kvôli ťažisku a mal by to byť LiPo 2s, teda s nominálnym napätím 7,2V a aspoň s kapacitou 1800 mAh, tak chcem aby akumulátor ležal nad hriadeľom pri prepážke číslo 3 za dverami. Rozhodol som sa spraviť v trupe lôžko a rovno som ho potiahol až k prednej prepážke číslo 2.

Na prepážku číslo 2 som medzi ustavovacie lišty 2a nalepil výstuhy ako je zrejmé vidieť z obrázku.
Podobne aj na prepážku číslo 3 som nalepil dve k sebe zlepené lišty, aby bola dosadacia plocha väčšia a tesne pri prepážke č.3 sú ešte vlepené lišty distančné. Výšku mi určili obe bočnice.

Z leteckej preglejky som vyrobil samotné lôžko a to ako prvé vkladám do prepážky číslo 2 a následne položím na dosadaciu plochu z líšt pri prepážke číslo 3. Regulátor otáčok motora a ovládanie LED osvetlenia nájdu svoje miesto tiež na tomto lôžku v prednej časti vedľa motora. LED osvetlenie bude paralelene pripojené na regulátor. Prijímač plánujem osadiť na zadné lôžko serva na pravú stranu a vpred bude tak vedený iba jeden troj-žilový servokábel.

Melodiu som sa rozhodol aj nalakovať. Na to aby na všetkých plastových častiach držala farba, je potrebné pred samotným nástrekom aplikovať takzvaný PRIMER. Ten povrch patrične naleptá a pripraví na aplikáciu samotnej farby. Doba od nastriekania PRIMERA po aplikáciu farby sa pohybuje od 5 do 8 min. v závislosti na prostredia, teploty atď. Tesne po nástreku je plast lesklý a keď zmatnie je nachystaný. Trup som sa rozhodol nastriekať do bielej polomatnej farby RAL9010. Paluba keďže je imitácia dreva použil som bledý odtieň RAL1001, béžová matná no mne príde polomatná. Strecha a dekor na boku trupu lode je odtieň tyrkysová modrá RAL5018. Na sedadlá som použil odtieň RAL7016 antracitová šedá v matnom prevedení. Pred samotným striekaním bolo nutné zamaskovať časti a vnútro lode, kde som nechcel aby sa dostala farba.

Po nalakovaní trupu, dverí a sedadiel som všetko nechal dobre zaschnúť a na ďalší deň pokračoval. Musel som zamaskovať trup lode tak, aby po nalakovaní vznikli na oboch bokoch trupu dekory. Keďže nástavba lode je už zalepená na pevno s trupom, tak som si na pomoc vzal kartónovú krabicu a do nej vyrezal otvor podľa paluby ako je vidieť na obrázku.

Hore dnom som takto celú Melodiu pripravil behom chvíľky na striekanie a navyše bola pevne a bezpečne vložená v krabici. Prelepil som ju ešte páskou aby náhodou sa predsa len farba nedostala tam kam by to nebolo želané.

Nasledovalo lakovanie v troch vrstvách. Podstatné je aplikovať málo farby na viac krát aby nestekala. To platí obzvlášť pre veľké plochy. Ja som nástreky opakoval po cca 10 minútach a farba tak stíhala napriek chladu schnúť. Pomáhal som si však elektrickým ohrievačom a vzduch si trochu ohrial na 12 – 15 stupňov Celzia.

Čas pokiaľ farba schla prišli na rad sedadlá, nachystal som si tri drevené nosníky ako je vidno na obrázkoch dole a prilepil ich zo zadnej dva na sedadlo a jeden na operadlo do dolnej časti. Takto budú držať tvar a ak dám k nim magnety nemusím ich do trupu lepiť.

Po odmaskovaní zhruba po trištvrte hodine sa mi naskytol takýto pohľad. Všetko je iba položené, nič na pevno vrátane sedadiel, ale nevedel som sa dočkať.

Dokonca som rýchlo navŕtal aj dieru na kormidlo do pultu a zasunul ho dnu. S lakovaním som okrem predného krycieho pásiku 10b skončil a tak bude nasledovať poskladanie, zasklenie okien a po osadení hadičiek chladenia, servokáblu kormidla a pozičných svetiel príde na rad aj uchytenie paluby a konečne detaily.

19.01.2023 – Tento týždeň som sa rozhodol oprášiť aj 3D tlačiareň a vytlačil fendre na bok lode, trochu som ich voči originálu zmenšil a terajšia výška je 40mm a nie som si istý či niesu pre mierku 1:25 príliš vysoké. V každom prípade to ešte prehodnotím.

V lodi trebalo doriešiť aj chladenie elektromotora a tak som do prepážky číslo 3 navŕtal diery, aby som cez ne vedel prevliecť silikónové hadičky. Pod ne som ešte urobil diery pre káble od pozičných svetiel a servokáblu k regulátoru motora a ovládania svetiel, ktorý bude zároveň napájať aj palubnú elektroniku (prijímač a servo kormidla). Pravo-bokom vediem hadicami prívod vody do motora a ľavo-bokom nazad, kde za prepážkou 3 smerom k zrkadlu je vložená hliníková trubka rovnakého priemeru ako pri nasávaní medzi lodnou skrutkou a kormidlom. Hadice budú tak schované v medzi-priestore trupu a nebude ich vidno. Jedno čo som nedodržal je, že v článku Staviame prvý RC model spomínam, ako treba vodu z ochladeného motora alebo regulátora čo najkratšou cestou vyviesť z trupu von. Tu som to nedodržal a robím to kvôli vzhľadu a estetike Melodie a dúfam že to nebude mať na chladenie negatívny vplyv.

Keď že som nemal dokončené uchytenie pochôdznej paluby, tak som sa na lištu 3f rozhodol nalepiť v jej koncoch po stranách magnety. Po jemnom zaschnutí (5 min.) som na ne priložil ďalšie magnety, ktoré budú prilepené na palube. Kapka hustého sekundového lepidla na oba položené magnety a palubu som položil dnu  na svoje miesto. Nechal som to zaschnúť ½ hodiny a palubu som skúsil vytiahnuť. Potom som pre istotu ešte magnety prilepil aj po obvode vrstvou lepidla k palube. Teraz je paluba v trupe vložená a nie nalepená. Takto bude prístupný priestor aj pod ňou. Zadná paluba potrebovala obdobné riešenie a tak som na drevenú lištu za sedadlom vyrobil dve úchytky na ktoré som chcel najskôr magnety iba nalepiť ale potom mi prišlo ako lepšie riešenie magnety vložiť do úchytiek a keď že magnety majú priemer 3,03 mm tak som navŕtal diery 3 mm. Jemne ich stačilo nalisovať dnu a zo strany kde ich nie je vidieť zakapnúť lepidlom. Na zadnej palube som aplikoval rovnaký postup ako pri predošlej.

Na koniec dňa ešte vyriešenie pozičných (bortových) svetiel. Vývody LED sú prevŕtané cez palubu a zvrchu zakryté priloženými krytmi, ktoré som upravil a teda zrezal tak, aby smerom vpred vyžarovali v 90° uhle a smerom vzad 22,5°. Spolu teda v celkovom uhle 112,5 každé na stranu. Pozičné svetlá svietia neprerušovane spolu zelené aj červené v uhle 225° obe spoločne.

29.01.2023 – Nalepené kryty bortových svetiel boli poslednou úlohou pred nalepením paluby k trupu. Palubu som teda začal lepiť od zadnej pravej strany po prepážku číslo 3. a na ľavej strane som pokračoval rovnako. Palubu som lepil hustým sekundovým lepidlom po obvode a na styčnej ploche k bočniciam 4P a 4L som naniesol veľmi malé množstvo no aj tak trochu lepidla sa dostalo na viditeľnú časť paluby.

Na ľavej strane som bol opatrnejší a ľavo-bok vyzerá krajšie. Obzvlášť treba dávať pozor pri osádzaní pred samotným lepením, lebo v mieste kde sú prelisy bortových svetiel sa ich predok opiera o prepážku č.3. Moja stavebnica ako som písal je z minulého storočia a verím že v novej,dnešnej verzií tam bude viac miesta.

Ďalej som postupoval v lepení po obvode paluby a trupu z oboch strán až k čelu. Keď že prepážka č. 2 je vo vrchnej časti vypuklá smerom do hora, tak som si pred lepením nachystal kúsky papierovej lepiacej pásky a po nanesení lepidla som zafixoval palubu a trup navzájom.

7. – 9.02.2023 – k RC modelu všeobecne bezpochyby patrí maketové osvetlenie. Predpis pre lode s dĺžkou do 12m je taký, že môžu mať iba svetlá pozičné na pravo (zelené), ľavo-boku (červené) a jedno svetlo biele, viditeľné zo všetkých strán (vyžarujúce v uhle 360°). Ja som sa rozhodol pre osvetlenie aj zrkadla a teda na stožiari použijem svetlo vyžarujúce vpred v uhle 225° nad osou symetrie lode. Ovládanie všetkých svetiel aj pozičných aj doplnkových pripojím na kanál ovládania motoru paralelne a bude mi tak stačiť iba 2 kanálová RC súprava. Znamená to že na základe polohy knipla (v mojom prípade plynu/ovládania pohonného motoru) sa dajú navoliť rôzne parametre. Spínač od firmy DSYSDL8B ponúka ovládanie 4 možných obvodov a 6 možných režimov. Nastavuje sa pomocou Jumperovej prepojky. Ja som použil režim č.1 a to nasledovne:

  • Na prvý výstup som zapojil 4 pozičné LED. Tie budú svietiť trvalo, ak sa zapne vypínač na regulátore a BEC začne dodávať energiu prijímaču. Zelená a červená sú zapojené paralelne a za nimi sú do série opäť paralelne zapojené dve biele LED.
  • Na druhý výstup zapojím hlavný reflektor a osvetlenie kabíny, tieto LED budú svietiť iba ak sa loď bude pohybovať vpred.
  • Na tretí výstup zapojím osvetlenie paluby a tá bude osvetlená ak bude nutrál a loď bude stáť.
  • Na štvrtý kanál zapojím osvetlenie, ktoré bude svietiť na kormu a bude svietiť za loď pri spiatočke.
zdroj DSYS doplnené o moje zapojenie

Keďže Melodie patrí k menším modelom a priestoru tu nie je veľa, rozhodol som nespájkovať káble vo vnútri modelu. Nevidím to ani ako praktické a použil som na prepojenie konektory ku ktorým som si vyrobil aj malý plošný spoj ako je vidieť na obrázku. Ten je prepojený so spínačom 5 žilovým káblom.

Zadná paluba je odnímateľná a keď že zrkadlo lode bude osvetlené pozičným svetlom, tak bolo by nepraktické mať palubu č. 6 stále spojenú káblom. Rozhodol som sa preto aj sem osadiť konektor. Na lištu za zadnými sedadlami som 5 min. epoxidom nalepil konektor ktorý som pred tým spojil káblom ktorý je vedený pravo-bokom pod palubou spolu s hadičkou nasávania chladenia.

Na odnímateľnej palube č.7 som upravil LED a zbrúsil ju po stranách aby sa vošla pod krytku č. 6c a navliekol na ňu čiernu zmršťovaciu bužírku, aby svetlo vyžarovala iba želaným smerom. Do krytky č. 6c som spravil otvor aby svetlo vychádzalo pod uhlom 67,5° na každú stranu od pozdĺžnej osi lode.

Pokračovať budem výrobou stožiaru na ktorý osadím bielu LED a pred neho reflektor svietiaci vpred na prednú hranu strechy.

28.03.2023 – po dlhšej prestávke som sa dal na pokračovanie a včera som z hliníkovej trubky vyrobil stožiar do ktorého som osadil bielu pozičnú LED a vyrobil aj krídlo. Stožiar dnes nalakujem a osadím do strechy. Keďže sa mi to zdalo na jeden deň málo pustil som sa aj do reflektora. Keďže miesto to dovoľovalo a dnu sa zmestia dve biele 3mm LED diódy tak som ich najskôr zlepil kapkou sekundového lepidla katódou k sebe a následne zaspájkoval katódy navzájom. Potom som prihol Anódy tak aby som obišiel katódy a aby sa zmestili do tela reflektoru. Stačilo zaspájkovať vodiče a opatrne som zlepil polovice reflektoru k sebe. Výsledok možno vidieť na priložených fotografiách. Dnes ho jemne prebrúsim a streknem bielou farou aby časom nezožltol. Do prednej časti dám priehľadnú fóliu ako sklo a bude pripravený na zalepenie do strechy.

mini záber na koniec dňa

29.03.2023 – reflektor a časť stožiaru sú nachystané na striekanie. Najprv som aplikoval PRIMER a potom bielu farbu v spreji, rovnakú ako je na trupe. Medzi primerom a farbou čas schnutia bol 5 až 8 minút.

30.03.2023 – po zaschnutí farby som sa pustil do zasklenia reflektoru a v šuplíkových zásobách som našiel ďaľší reflektor iného tvaru pre osvetlenie kormy. Ten som tiež nalakoval najskôr primerom a potom v dvoch krokoch. Najskôr vnútro (parabolu) strieborným sprejom. Po zaschnutí (cca 30 min) som reflektor priložil (prilepil) k papierovej lepiacej páske nalepenej na kúsku kartónu a pridal aj držiak a obrubu okolo sklíčka a spolu strekol bielou farbou. Dnu som osadil bielu LED.

ako vidno na obrázku tak z hliníkovej trubky som vyrobil stožiar na ktorom vrchole je osadená biela LED ktorá patrí k pozičným svetlám ak sa loď pohybuje. Trubku som v hornej a dolnej časti prevŕtal a preleštil voskom pre ošetrenie karosérie laku automobilov a vznikol tak lesklý povrch ktorý je takto zakonzervovaný. Nakoniec som cez prevŕtané diery prevliekol niť na šitie ako imitáciu antény a vyviedol v dolnej časti spolu s vodičmi od LED. Napol som ju a kapkou sekundového lepidla s aktivátorom zafixoval. Do strechy som na spodnú stranu vlepil sekundovým lepidlom plátok plastu o rozmeroch asi 14 x 14 mm a následne prevŕtal dieru a zasunul dnu stožiar a znovu zalepil sekundovým lepidlom.

17.04.2023 – prichytenie dverí som vyriešil tak, aby sa dali ľahko vybrať a znovu nasadiť. Na stene kde sú dvere je vidno aj LED osvetlujúcu palubu. Tá bude svietiť ak je loď v pokoji a kotví.

keď že regulátor otáčok nie je extra programovateľný rozhodol som sa použiť RC aparatúru, ktorá prevezme funkcie aby Melodie plávala maketovo a mala aj FailSafe. Objednal som a osadil 6-kanálový prijímač Graupner GR-12L 2.4 GHz. Anténu som vyviedol poza operadlo zadnej lavice a prilepil tavnou pištoľou k pravému hornému lemu bočnice.

Stožiar vlajky v stavebnici chýbal, ale pán Kmoníček z MODELA mi jeden poslal spolu s kľučkou dverí. Zlepil som ho k sebe a zo zadnej strany zavŕtal dve diery priemeru 1,5 mm a zalepil sekundovým lepidlom mosadzný drát zohnutý do tvaru ako vidno na foto. Po nalakovaní som prilepil vytlačenú vlajku a vlepil do držiaku na zadnej palube do ktorého som navŕtal dieru priemeru 2 mm.

Podľa šablóny, ktorá je dodaná k stavebnici som vyrezal zasklenie. Rezal som nožom na hrubom kartóne aby boli rezy čisté a rovné. Od manželky som si požičal lopatku na dezerty a ňou bolo zohnutie hračka. Niekedy je výhoda mať dielňu v kuchyni 😀

Objednal som ešte dymový sprej lebo pôvodný sa mi minul. Hneď ako príde streknem okná nech sú ako vrchnák spreju na foto. Okná ako je vidieť hore sú už nalepené na lepiacej páske a nachystané na lakovanie.

okná som síce nastriekal, ale vôbec sa mi nepáčili lebo boli tak ľahko tónované že som si povedal že asi lepšie bude ak budú priehľadné. Keďže fóliu k stavebnici som už nemal tak v šuplíkových zásobách som objavil 0,4 mm plexisklo od firmy Evergreen, ktoré som kúpil dávnejšie v E-shope artol.sk . Toto som podľa šablóny narezal a prilepil na miesto taviacou pištoľou.

…. doplním ešte fendre, záchranné kolesá a zopár detailov a Melodie bude finálne hotová. Transportný box (podobný ako pri Katji) považujem za dosť podstatný, aby sa nepoškodila pri preprave a uskladnení. Ešte sem pridám zopár fotiek keď to dokončím.

19.05.2023 – Melodie je hotová a keď že opatrnosti nikdy nie je dosť tak transportný box je na svete. Z preglejky hrúbky 4mm a hranolov čo som mal poodkladané, že sa ešte niekedy upotrebia som sa do toho pustil. V Hornbachu som nakúpil pánty, záklapky, madlo či spojovací materiál a narezal si „kocúrom“ steny debny a pustil sa do skladania.

Celý box je lepený a ešte aj skrutkovaný. Keď bola debna hotová všetky skrutky a veci ktoré boli namontované museli preč a dva krát som ju prelakoval. Potom zloženie na finál a výsledok vidno na obrázkoch.

zábery z prvých plavebných skúšok obohatené o fotografie zo stavby

Záver

Ak niekto očakáva že po zopár hodinách bude jazdiť a pri stavbe ledva použije modelárske náradie, alebo otočí zopár krát skrutkovačom či niečo letmo zalepí tak ho sklamem. Je to fajn stavebnica, sú použité kvalitné materiály, ale tu príjemnú prácu necháva výrobca vedome na modelára. Je to klasická stavba a nie zapasovanie hotových dielov ako v legendárnej Dánskej stavebnici z kociek. Melodie je za atraktívnu cenu s hotovým trupom a je na každom ako si ju farebne zladí. Taktiež si môžete doobjednať laserom vyrezaný stojan či sadu chromových dielov vrátane tónovaných okien. Sú to lišty na strechu, držiak vlajky či kormidlo alebo úväzníky. Pokiaľ sa rozhodnete postaviť si Melodiu ako spomienku na detstvo, alebo si ju postavíte ako ochutnávku toho čo sa niekedy dalo kúpiť, tak v obidvoch prípadoch dostanete model, ktorý nezaberie až tak veľa času na to aby bol funkčný. To či sa rozhodnete pre kategóriu EX-500 alebo pridáte RC vybavenie nechám na každého, ako sa rozhodne. Mne stavba trvala samozrejme dlhšie, ale to len preto že som písal tento článok. Odhadom by som ju zvládol postaviť po večeroch 2-3 hodiny denne za 14 dní na komplet ako ju vidíte.

Veľa zábavy pri stavbe a jazdení

Share this